15. 5. 2024 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Depostiphotos
Najpogostejše škode doma
15. 5. 2024 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Depostiphotos
Poznate vse nevarnosti, ki pretijo vašemu domu, in kako ga zavarujete pred škodo, da ne (pre)obremeni vaše finančne prihodnosti?
Lastništvo nepremičnine je povezano z nemalo izzivi. Od pravnih vprašanj, finančnih obveznosti, odnosov s solastniki ali najemniki do nepričakovanih stroškov vzdrževanja ali popravil, ki nastanejo zaradi škode.
Teh ne gre podcenjevati, saj na nekatere nevarnosti, kot sta potres in poplava, preprosto nimate vpliva. Kje pa boste dobili denar za obnovo? Zavarovanje doma je vsekakor preventivni ukrep, s katerim poskrbite, da ste pred najrazličnejšimi nepričakovanimi dogodki bolje zaščiteni.
Škode, ki so doma najpogostejše
Najpogosteje škodo v domovih povzroči izliv vode. O tem govorimo v primeru zamašitve ali poškodbe vodovodne oziroma kanalizacijske cevi ali izliva vode iz naprav, ki so priključene na omrežje, in ga ne gre enačiti z vdorom meteorne vode niti s poplavo. Gre za različne nevarnosti, pred katerimi lahko zavarujemo svoj dom.
Pri Zavarovalnici Triglav je kritje škode zaradi izliva vode že vključeno v vse tri pakete zavarovanja doma, ki jih lahko sklenete po spletu. Zavarovanje doma pred poplavo in vdorom meteorne vode pa je smiselno skleniti, če vaš dom stoji ob reki ali jezeru. Nevarnost poplave in meteorne vode je vključena v Velikem in Comfort paketu. Z zavarovalnim zastopnikom pa se lahko dogovorite za kritje poplave tudi v primeru, ko imate zavarovanje doma sklenjeno v obsegu Malega paketa.
Druga najpogostejša škoda je razbitje stekla na oknih in vratih, pa tudi razbitje umivalnika in straniščne školjke. Razmislite, ali oziroma kakšen strošek je za vas menjava, in skladno s tem dodajte kritje na zavarovalno polico.
Zelo pogosto škodo povzročijo tudi neurja z udari strele, toča, vihar ipd. ter tatovi z vlomsko tatvino. Te se ne zgodijo le takrat, ko ste v hišo že vseljeni. Cenilci Zavarovalnice Triglav opozarjajo tudi na pogoste vlomske tatvine gradbenega materiala, namenjenega za adaptacijo ali vzdrževanje stanovanjskih prostorov.
Uporabne informacije o prijavi škode in odgovore na različna vprašanja v zvezi z zavarovanjem nepremičnine in opreme v njej najdete v brezplačnem priročniku za zavarovanje doma.
Ali v bloku sploh potrebujem zavarovanje
Samo dejstvo, da ima vaš blok urejeno zavarovanje preko upravnika, še ne pomeni, da vam bo škoda, nastala v vašem stanovanju, tudi primerno povrnjena. Upravnik največkrat poskrbi za zavarovanje zgradbe in skupnih delov objekta za temeljne požarne nevarnosti in izliv vode. Kritja za škodo iz drugih nevarnosti, kot sta poplava in potres, ali strojelomno zavarovanje inštalacij pa velikokrat niso dogovorjena po polici upravnika.
V skupinsko zavarovanje bloka prav tako ni vključena vaša stanovanjska oprema oziroma premičnine. Če torej voda zaradi počene cevi poškoduje vaš kavč, skupinsko zavarovanje škode na kavču ne bo krilo.
Zato vedno preverite, katera kritja so dogovorjena na zavarovalni polici, sklenjeni preko upravnika. Če je kakšno kritje, ki ni zajeto po polici upravnika, ga lahko sklenete preko ločene police zavarovanja DOM za zavarovanje etažne lastnine.
Še preden se škoda zgodi, poskrbite, da ne naredite najpogostejših napak pri zavarovanju doma. Te so:
- doma niste zavarovali za določeno nevarnost, ki ga lahko ogrozi,
- dom ste zavarovali, vendar s prenizko zavarovalno vsoto,
- niste preverili možne franšize.
Kliknite in s testom preverite, kako ogrožen je vaš dom in katero zavarovanje potrebujete.
Zavarovanje je prvi korak
Zavarovanje je pomemben preventivni korak pri zaščiti doma in premoženja, ni pa edini. Marsikateri škodi se lahko izognete s preventivnimi ukrepi in preudarnim ravnanjem. Inštalacije, naprave oziroma dom redno in pravilno vzdržujte. Če se škoda vseeno zgodi, pa vam 24 ur na dan pomaga domska asistenca, vključena v zavarovanje doma.
Naročnik oglasne vsebine je Zavarovalnica Triglav, d. d.