15. 10. 2012 | Besedilo: Ba. P.
Slovenski moduli v Kazahstanu
15. 10. 2012 | Besedilo: Ba. P.
Skupina Bisol Group bo v Kazahstanu postavila 2-megavatno sončno elektrarno na ključ. Projekt bo slovenska ekipa s pomočjo kazahstanskih podizvajalcev zaključila predvidoma v treh mesecih od podpisa pogodbe, so sporočili iz družbe Bisol Group.
Slovenski proizvajalec in ponudnik solarnih rešitev Bisol Group je z investitorjem, kazahstansko družbo Samruk-Energo, ki se ukvarja tudi s premogovništvom, že podpisal pogodbo o inštalaciji fotonapetostnega sistema v mestu Kapchagay v provinci Almaty, na jugu države.
Sistem bo sestavljen iz dveh delov: osrednji, vzhodni del bo predstavljala jeklena konstrukcija na tleh z monokristalnimi fotonapetostnimi moduli Bisol s skupno močjo 1400 kilovatov, na severno-zahodnem delu sončne elektrarne pa bo nameščenih 61 solarnih sledilnikov z monokristalnimi moduli Bisol s skupno močjo 600 kilovatov. Projekt naj bi bil zaključen v treh mesecih po podpisu pogodbe.
Gre za prvi tovrstni projekt v Kazahstanu, njegov namen pa je vključitev sončne energije kot enega od obnovljivih virov za zadostitev čedalje večjih potreb po elektriki v provinci Almaty, pravijo v družbi Bisol Group. Elektrarna bo imela tudi velik vpliv na okolje in bo zgled uporabe zelenih tehnologij. Predsednik uprave družbe Samruk-Energo Almasadam Satkaliyev je ob podpisu pogodbe dejal, da potencial obnovljivih virov energije v Kazahstanu presega bilijon kilovatnih ur električne energije na leto in da naj bi se njihov delež v energetski mešanici s trenutnih 0,5 odstotka do leta 2030 povečal na 11 odstotkov. Predsednik uprave skupine Bisol Group Uroš Merc je pri tem dodal: »Velik potencial so ravno naložbe v sončne elektrarne. Elektrarna slovenskega porekla bo prva v Kazahstanu, ki bo hkrati pomenila pomemben tehnološki prenos ter preboj tehnologije v državi, ki je ena izmed s surovinami najbolj bogatih držav na svetu.«
Kazahstan ima zelo velik potencial pridobivanja električne energije iz sonca, v jugovzhodnem delu države imajo namreč več kot 300 sončnih dni na leto.