Objavljeno: 10. 12. 2019
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Katja Avbar (Katja & Simon Photography)
Prenovljeno staromeščansko stanovanje
Arhitektki Sanja Zvonković in Erika Šinkovec iz biroja Arhein sta se lotili prenove staromeščanskega stanovanja, ki se nahaja v spomeniško zaščiteni stavbi v središču Novega mesta. Starim elementom, ki stanovanju dajejo poseben čar, sta z notranjo opremo, izdelano po meri, dodali pridih sodobnosti. Lastnika stanovanja sta s prenovo želela ohraniti dušo prostora, a hkrati doseči čim boljši preplet starega z novim. Želela sta si večji dnevni prostor s kuhinjo in jedilno mizo v osrednjem delu stanovanja ter ločeno spalnico z veliko garderobno omaro. Prenova je zahtevala tehten premislek, kako čim bolje izkoristiti prostor in kako v skupnem prostoru zasnovati kuhinjo, jedilnico, dnevni kotiček in predsobo. Z rušenjem obstoječih nenosilnih sten in pametno zasnovo notranje opreme je arhitektkama uspelo v prostor umestiti vse, kar sta naročnika želela.
Loft v dveh nadstropjih, ki se nahaja v starem mestnem jedru Lizbone, služi kot atelje, v katerem dela notranja oblikovalka Lígia Casanova. Odprt prostor z visokimi stropovi in galerijo je že sam po sebi zanimiv, poseben pečat pa mu daje živahna modra barva. Omenjeno barvo je notranja oblikovalka izbrala zato, ker se pojavlja na originalnih starih vhodni vratih in okenskih okvirjih. Poleg stene popleskane z modrim odtenkom in knjižne omare s policami v modri barvi, pa najbolj izstopa tapeta, na kateri so ogromne konzerve za kaviar, prav tako v modri barvi.
Objavljeno: 10. 12. 2019
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Boris Vranić
Prenovljeni prizidek
V biroju Nava arhitekti (arhitektka Ana Ocvirk Šafar in Aleksander Lužnik) so se lotili prenove prizidka ob stanovanjski hiši v Ljubljani, v katerem sta bila garaža in stanovanje v nadstropju. Nastal je sodoben dom za mlado družino, povezan z zunanjim prostorom, v katerem izčiščen interier postavlja v ospredje lepe kose pohištva in zelenje iz okolice.
Arhitekti Tina Begović, Urban Pahor in Urša Kres iz biroja idea:list studio so se lotili prenove in zasnove 55 kvadratnih metrov velikega podstrešnega stanovanja v starejši hiši. Mlademu paru so ustvarili prijeten in topel dom z industrijskim pridihom. Ker je bila pred prenovo mansarda v precej slabem stanju, je bilo potrebnih nekaj zahtevnih posegov, ki so jih morali arhitekti rešiti s čim nižjimi stroški. Najprej so se lotili problema zamakanja zaradi neustrezno izvedene toplotne izolacije in parne zapore v preteklosti, na novo so izdelali tudi toplotno izoliran spuščeni strop, ki je zaradi mnogih poševnin in nenatančno izdelane strešne konstrukcije precej nizek. Izravnati je bilo treba tudi tlake, da so lahko prostore vizualno povezali v celoto brez višinskih razlik v tleh, kar pa je bilo še zlasti zahtevno zaradi obstoječih balkonskih vrat, ki so vgrajena na najvišjo mogočo višino. Veliko pozornosti so namenili tudi projektiranju kopalnice, da je kljub poševnini dobro izkoriščena.
Arhitektka Nina Štajner se je lotila prenove stanovanja za mlad aktiven par, ki si je želel dramatični dom z veliko zanimivih detajlov. Teh v stanovanju res ne manjka, a tapeta s tropskim vzorcem v dnevni sobi zagotovo najbolj izstopa in pritegne pogled. Drzne kombinacije pa izstopajo tudi v drugih prostorih. Trisobno stanovanje v velikosti dobrih 65 kvadratnih metrov se nahaja v zgornjem nadstropju klasične ljubljanske stolpnice iz začetka osemdesetih let. Prenovo so začeli z nekaj manjšimi posegi v tloris.
»Zgodbe interierjev, ki jih snujemo, izvirajo iz prostora in načina življenja naročnikov ter njihove dinamike,« pravi arhitektka in direktorica biroja GAO arhitekti Petra Zakrajšek. Prav to je bilo izhodišče zasnove interierja stanovanja v novi soseski Belle Vie v Ljubljani. Pred arhitektkami biroja GAO arhitekti je bila naloga ustvariti dom za mlado dinamično družino, ki ima rada dizajn. Stanovanje, skupaj s teraso veliko 113 kvadratnih metrov, je ponujalo dobro tlorisno zasnovo, zato bistvenih posegov vanjo ni bilo. Razdeljeno je na zasebni del, kjer so spalnica in dve otroški sobi, ter bivalni del s kuhinjo, jedilnico, dnevno sobo in izhodom na teraso. Dizajnerski pečat daje stanovanju vpadljiva stena, obložena s keramiko, ki spominja na teraco in hkrati združuje barve, ki se pojavljajo v vseh prostorih. Stena, odeta v keramiko, se začne že v predsobi, kjer so jo dopolnili z ogledalom in visečo odlagalno polico slovenskega oblikovanja, in nadaljuje v osrednji bivalni prostor.
Na prvi pogled v skandinavskem slogu opremljeno stanovanje ne izdaja, da je v resnici na jugozahodu Evrope, natančneje v prestolnici Portugalske. Mlada družina si je namreč želela udobja in sloga, ki ga pričara danski "hygge". Izziva se je lotila portugalska notranja oblikovalka Ligia Casanova, ki, kot sama pravi, ustvarja prostore za srečo. Stanovanje se nahaja v portugalskem glavnem mestu Lisbona, v priljubljeni četrti Chiado, znani po trgovinah, lepih starih stavbah in muzejih. Trisobno stanovanje je v staromeščanski hiši iz 18. stoletja. V notranjosti se starost stavbe opazi po visokih stropovih in oknih, ki segajo od tal do stropa ter ponujajo pogled na sosednje stavbe. Notranjosti pri prenovi in zasnovi interierja niso bistveno spreminjali. Poleg visokih stropov stanovanju dajejo pečat lesena tla, ki so jih tik pred prodajo obnovili že prejšnji lastniki stanovanja.
V umirjenem interierju s črnimi poudarki in toplino lesa pogled najprej pritegnejo arhitekturna svetila in posebne obdelave sten. Arhitektka Marjetka Lužovec Hrvatin in krajinska arhitektka Mateja Lužovec iz biroja Detajl in celota sta se tokrat lotili zasnove interierja nove družinske hiše v treh nadstropjih, ob kateri sta poskrbeli tudi za ureditev zunanje terase z vrtom. Hiša je na eni strani vpeta v brežino, tako da je tloris razdeljen v tri nadstropja: v pritličju so garaža, garderobna soba in servisni prostori, v prvem nadstropju bivalni del s kuhinjo in jedilnico ter izhodom na teraso z vrtom, v drugem pa so spalni prostori z garderobami in kopalnicami.
»Prvotna zasnova hiše je omogočila, da smo izčistili tloris, v pritličju prostor odprli, zabrisali meje med njegovimi funkcijami in s kombinacijo materialov dosegli uravnoteženo razmerje med toplino in svežino ambienta,« pravi arhitekt Peter Pangos iz biroja Celovito, ki je vodil prenovo interierja družinske hiše na obrobju Ljubljane z začetka sedemdesetih let. Rdeča nit opreme so lesene niše na belem pohištvenem ozadju in svetel les v kombinaciji z dvema sivima odtenkoma. Nastal je živahno-umirjen interier.
Visoki stropi, stare stenske dekoracije, klasičen parket, lepi stari in novi kosi pohištva, smrekov les iz domačega gozda so le nekateri elementi, ki pripovedujejo zgodbo o stanovanju in studiu keramike, ki sta ga lastnika zasnovala skupaj z arhitektko Sanjo Premrn. Želela sta si hiško v bližini Ljubljane, a sta na koncu kupila staromeščansko stanovanje, v katerem je dovolj prostora tudi za studio keramike. Čeprav je bilo ob nakupu zaradi nepremišljenih posegov v preteklosti precej drugačno, kot je danes, sta v njem prepoznala potencial in duha časa. Nastalo je moderno stanovanje s staromeščanskimi elementi, ki jih dopolnjujejo minimalistični, a naravni kosi pohištva.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.