22. 4. 2011 | Besedilo: K. Ž.
svetovni dan zemlje, globalno segrevanje ozračja, okolje, voda, naravne nesreče
22. april - svetovni dan Zemlje
22. 4. 2011 | Besedilo: K. Ž.
svetovni dan zemlje, globalno segrevanje ozračja, okolje, voda, naravne nesreče
Generalna skupščina OZN je leta 2009 današnji dan razglasila za mednarodni dan matere Zemlje. Na 22. april pred 41 leti so bili namreč postavljeni temelji sodobnega okoljevarstvenega gibanja, ki je do danes doseglo globalno raven.
Zelena nit letošnjega dneva Zemlje je "Milijarda aktivnosti za zeleno", v okviru katere želijo zbrati milijardo ukrepov za zmanjšanje učinkov globalnega segrevanja ozračja.
Leto 2010 - leto naravnih nesreč
Trendi kažejo, da se stanje okolja v svetu slabša, zato številne institucije opozarjajo na potrebo po krepitvi okoljske dimenzije trajnostnega razvoja. Leto 2010 je bilo najtoplejše leto v zgodovini merjenja, prav tako je bilo tudi leto največ velikih naravnih nesreč; po vsem svetu se jih je bilo namreč kar 950, vključno z velikimi poplavami v Pakistanu in stoletnimi poplavami v Sloveniji, več potresi po svetu in velikimi gozdnimi požari v Rusiji. Ogrožena je tudi biotska raznovrstnost; samo v Evropi je na robu izumrtja 15% vrst sesalcev, 19% vrst plazilcev in 23% dvoživk. Poleg podnebnih sprememb in izgube biotske raznovrstnosti prihajajo tudi drugi okoljski izzivi kot je vedno večje onesnaženje oceanov in pridelovalnih površin.
Prednost Slovenije je velika poraščenost z gozdom
Gospodinjstva s svojimi vsakodnevnimi odločitvami o tem, katere proizvode in storitve bodo kupila, kako jih bodo uporabila, kje in kako bodo živela in delala, kako bodo izkoristila prosti čas, kako bodo potovala ipd., vplivajo na okolje.
V letu 2009 so slovenska gospodinjstva porabila 42 kubičnih metrov vode in 4,2 kilovatne ure električne energije na prebivalca na dan, proizvedla 1,2 kilograma komunalnih odpadkov na prebivalca na dan ter z uporabo osebnih avtomobilov povzročila več kot 51 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov iz gospodinjstev, navaja državni statistični urad.
"Slovenija ima vse pogoje, da večino svojega ozemlja razglasi kot biotski park sredi Evrope," je v sporočilu ob dnevu Zemlje zapisal predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič.
Slovenija lahko pri zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov izkorišča naravno danost - veliko poraščenost z gozdom - ter se na ta način bolj približa načelom trajnostnega razvoja, še poudarjajo na statističnem uradu.