Objavljeno: 19. 3. 2020
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Katja Avbar (Katja & Simon Photography)
V spalnici
Delovni kotiček sta arhitektki Sanja Zvonković in Erika Šinkovec iz biroja Arhein umestili v spalnico 50 kvadratnih metrov velikega staromeščanskega stanovanja, ki se nahaja v spomeniško zaščiteni stavbi v središču Novega mesta. Starim elementom, ki stanovanju dajejo poseben čar, sta z notranjo opremo, izdelano po meri, dodali pridih sodobnosti. Delovni kotiček je del v steno vpetega elementa, ki služi kot nočna omarica ob postelji. Ta je izdelan po meri in furniran z naravnim hrastom. Tisti del elementa, ki je namenjen nočni omarici oz. odlagalni površini ob postelji, ima predal in je vpet v steno nekoliko niže, ploskev, ki služi delovni površini, pa je na višini, ki ustreza delovni mizi.
Loft v dveh nadstropjih, ki se nahaja v starem mestnem jedru Lizbone, je sicer dovolj velik za ločen delovni prostor. Notranja oblikovalka in lastnica lofta Lígia Casanova pa je kljub temu v stanovanje, v katerem biva in dela, umestila dodaten delovni kotiček pod stopnice in hkrati ob knjižno omaro, ki sega do stropa v drugem nadstropju lofta. Na preprosti leseni mizi je dovolj prostora za prenosni računalnik, namizno svetilko in nekaj drugih pripomočkov. Sicer loft zaznamuje modra barva, ki vzbuja asociacije na morje in poletne dni. Omenjeno barvo je notranja oblikovalka izbrala zato, ker se pojavlja na originalnih starih vhodnih vratih in okenskih okvirjih. Poleg stene popleskane z modrim odtenkom in knjižne omare s policami v modri barvi, pa je tu še tapeta, na kateri so ogromne konzerve za kaviar, prav tako v modri barvi. Preostale stene in pohištvo so v beli barvi ter v kombinaciji z naravnim lesom.
V majhnem stanovanju v starem mestnem jedru Ljubljane so delovni prostor umestili na prehod v spalnico. Arhitekti Tina Begović, Urban Pahor in Urša Kres iz idea:list studia, ki so se lotili prenove in zasnove interierja le 38 kvadratnih metrov velikega stanovanja, ki se nahaja v hiši, zgrajeni okoli leta 1550, so po temeljiti prenovi ohranili zgodovinski okvir in značaj stanovanja. Zasnovali so nevtralen svetel interier, ki se spogleduje s skandinavskim slogom, a ne preglasi zgodovinske lupine hiše. Stanovanje ima le dve okni, zato je vir naravne svetlobe precej omejen. Glavno vodilo pri snovanju tlorisne zasnove je bila dostopnost dnevne svetlobe. Delovni kotiček ob spalnici so poleg bivalnega prostora umestili neposredno ob vir dnevne svetlobe. Oprema delovnega kota po slogu, barvah in materialih sledi preostali opremi. Zgodovinsko ogrodje prostorov in pomanjkanje naravne dnevne svetlobe sta namreč narekovala izbor barv in materialov. Zato so uporabili zlasti svetle odtenke, kot so bela, siva in bež, v kombinaciji z naravnimi materiali, kot so les, kamen, usnje, volna.
V enosobnem stanovanju, ki se nahaja v starem mestnem jedru Kopra v stavbi iz začetka 70. let prejšnjega stoletja, je delovni kot del velikega in odprtega dnevnega prostora, ki združuje kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Temno sivi odtenki, orehov furnir in usnje imajo glavno vlogo v interierju šestdeset kvadratnih metrov velikega stanovanja, ki so ga zasnovali arhitekti iz biroja Marasovic arhitekti. Tloris stanovanja pred prenovo ni bil primeren za sodoben življenjski slog, zato so se odločili za temeljito spremembo, s katero so dvosobno stanovanje spremenili v enosobni dom z velikim dnevnim prostorom. Nastal je dom v industrijskem slogu in z moškim pridihom.
Če je v stanovanju dovolj prostora, je najboljša rešitev ločen delovni prostor. Za to rešitev so se odločili tudi pri prenovi stanovanja v stolpnici iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ki je potrebovalo prilagoditev novemu načinu bivanja. Veliko naravne svetlobe in lepi razgledi so ponujali dober okvir za sodoben interier, pod katerega so se podpisali v biroju Gaber Jovanovič arhitekti (Petra Gaber Jovanovič, Sašo Jovanovič, Katja Božič in Maja Mihajlovič). 80 kvadratnih metrov veliko stanovanje kljub veliki kvadraturi ni imelo večjega bivalnega prostora, bilo je nepretočno in zato ga je bilo treba posodobiti in prilagoditi sodobnemu načinu življenja. Stanovanje je namenjeno mlademu paru z aktivnim tempom življenja. Arhitekti so temu prilagodili zasnovo interierja in izkoristili lego, ki ponuja veliko dnevne svetlobe in lepe razglede. Ureditev sledi konceptu sodobnega življenja s poudarkom na dnevnih bivalnih prostorih, z ločeno spalno enoto z garderobo, delovno sobo in kopalnico.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.