Arhitekturni dialog: Bivajmo skupaj

8. 1. 2013 | Besedilo: Urška Kalič, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog

Starejši par načrtuje dokončno ureditev prizidka k obstoječi hiši, 
v kateri je nastala gneča, saj v njej živijo kar štiri generacije. Na novo razširjeni del želijo urediti v prostor, kjer bodo bivali v harmoniji in krepili medsebojne vezi.

Celotna ureditev in oprema teži k temu idealu. Ob pogoju optimalnega bivanja je zadoščeno tudi pogoju same funkcije prostora.

Na voljo je 52 kvadratnih metrov. Takšna kvadratura omogoča nešteto različic postavitve opreme. Glede na različne dejavnike, kot sta osončenost in funkcijska povezava bivalnih prostorov, smo se odločili za naslednjo razporeditev: dnevna soba je na vzhodu, za nemoteno gledanje televizije v večernih urah; kuhinja je »skrita« na severu, tako se vonjave ne širijo po celotnem prostoru, da pa ostaja povezana z drugimi deli prostora, je samo deloma pregrajena s kuhinjskimi elementi; jedilnica je na vzhodu in ima veliko večernega sonca.

Element, ki obogati ambient, je preprost kubus, ki stoji na sredini bivalnega prostora. Ima hkrati funkcijsko in estetsko vred­nost. V njem so majhna zofa, miza, stol ter knjižne police. Namenjen je nemotenemu počitku, branju, brskanju po spletu ali denimo pletenju šalov za vnuke. Prostor navidezno razdeli in ustvarja različne intimne kotičke. Družina se lahko zbere doma, hkrati pa je vsak član ločen od drugih, v svojem svetu; dedek in babica bereta časopis, vnuki se igrajo, drugi klepetajo za mizo.

V prostoru ni odvečnega pohištva, zato je zračen, odprt in svetel. Vse se vrti okoli bist­venih elementov, kot so velika sedežna garnitura in miza ter kuhinja. Pri vhodu je tudi kamin, da greje skupni prostor in daje toplo svetlobo v večernih urah. Zraven je postavljen udoben stol za branje ob ognju, vendar toplota seva prav do bližnje sedežne garniture. Vsi ti pohištveni elementi so klasičnih oblik in materialov, kakor si je par želel. Barve so nevtralne. Bela, bež in rjava so kombinirane z belim bukovim lesom, prav tako tlak. Takšni elementi so trajni in so lahko v uporabi več desetletij. Manjši detajli, kot so blazine, zavese, vaze, jedilni pribor, ki se spreminjajo glede na sezono in modo, pa so lahko močnih barv.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE