5. 4. 2013 | Besedilo: Ana Jerše, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Arhitekturni dialog: Dom štirih generacij
5. 4. 2013 | Besedilo: Ana Jerše, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Bralka že nekaj časa razmišlja o prenovi stare hiše na Primorskem, ki je z leti postala nefunkcionalna za sobivanje štirih generacij. Razdeliti jo želi na tri ločene enote, ki naj jih povezuje skupni prostor za druženje. V enem od stanovanj bo bivala ona z družino, drugi dve enoti pa sta namenjeni njeni mami in babici.
Bralkino stanovanje je v dveh etažah in ima podolgovat tloris z obstoječim stopniščem, vhodom in okenskimi odprtinami. Zaradi večjega izkoristka prostora predlagam enoramno stopnišče vzdolž notranje stene. V pritličju želijo vhodni del zapreti in ločiti od kuhinje ter dnevne sobe. Ker je postavljen v sredino in je dobro v prostoru ohraniti čiste linije, sem predvidela zasteklitev vhoda tako, da se lahko oboja drsna vrata odprejo in prostor poveže v celoto. Pod stopniščem je ozek pas servisnih prostorov, ki se razpotegne v kuhinjo z jedilnico. Gre za garderobno omaro, skrito pod stopnice, proti desni se nadaljuje dnevni WC in na koncu je utility, združen s shrambo. Kuhinja je predvidena ob skrajni levi steni stanovanja in ima prostor za udobno jedilno mizo s šestimi stoli. Povezana je s skupnim prostorom za druženje. Skrajno levo je dnevni prostor, iz katerega vodijo stopnice v etažo više. Poševnino pod stopnicami lahko izkoristimo za knjižno omaro ali oblikovni element s podobno funkcijo ter s tem prostor popestrimo.
Nadstropje je namenjeno zgolj stanovalcem in je bolj intimno. Razdeljeno je na hodnik, skupno kopalnico, dve enakovredni otroški sobi, garderobo in spalnico za starše, ki ima izhod na teraso. Zaradi skupne garderobe lahko otroški sobi poljubno povečamo ali pa ju združimo v en prostor s posebnimi pregrad nimi elementi. Ko pregradne elemente odpremo, dobimo veliko sobo za igranje ter druženje, in ko jih spet zapremo, imata otroka vsak svojo sobo.