13. 9. 2012 | Besedilo: Alja Čehovin, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Arhitekturni dialog: dom v mansardi
13. 9. 2012 | Besedilo: Alja Čehovin, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Mlad par si želi v mansardi obstoječe hiše urediti domovanje. Po njuni želji sem predvidela enovit in prostran dnevni prostor z jedilnico in kuhinjo, ločeno kopalnico in stranišče ter dve sobi.
Zasnova stanovanja je zelo preprosta; servisni in nočni del stanovanja je obrnjen proti severni strani in obsega vhodni prostor s stopniščem, shrambo, kopalnico, stranišče, otroško sobo oziroma kabinet. Bivalni del z dnevno sobo in kuhinjo je v celoti obrnjen na jug in oblikovan kot enovit prostor. Vanj prodira tudi jutranja in zahodna svetloba, dodatno pa ga popestri balkon ob njegovi daljši stranici. Zaradi mansardne lege so višine večje kot običajno, kar je omogočilo oblikovanje dodatnega prostora na nivoju galerije.
Obstoječe dimnike in strešno lego, ki vstopajo v prostor, sem uspešno vključila v arhitekturo stanovanja. Ob prvi dimnik sem prislonila kuhinjski blok in v njem predvidela prezračevalni jašek, drugega pa spremenila v kamin, ki mehko deli volumen bivalnega ambienta na dnevni in jedilni prostor ter vanj vnaša toplino ognja. Podobno kot dimnike sem tudi strešni legi elegantno vključila v celotno kompozicijo stanovanja. Ob njiju sem zasnovala pregradno steno, ki nevsiljivo ločuje bivalni del od servisnega ter daje občutek, kot bi tam stala že od nekdaj. V njej sta predvidena dva prehoda, ki bi ju zasteklili le s steklenimi drsnimi vrati in tako omogočili tudi zanimivo, krožno dinamiko gibanja po prostoru.
Da bi poudarila vzdolžnost in povezanost bivalnega dela stanovanja, sem v jedilnici postavila dolgo mizo, ki se konča s kuhinjskim otokom. Tako kuhinjski elementi kot sedežna garnitura v dnevni sobi naj bi bili v nežnih, pastelnih odtenkih. V dnevnem delu je prostora še za manjšo, preprosto oblikovano omarico in nad njo umetniško sliko (morda pa bo tu stal televizor). Prostrana kopalnica, ki je prislonjena ob stopnišče, je dovolj velika za prho, dva umivalnika ter skrito stranišče. Otroška soba se lahko za zdaj uporablja kot delovni kabinet.
Galerija je samosvoj prostor, tako kot moja odločitev, da nanjo umestim spalnico za starše. Do nje vodijo stopnice v nadaljevanju rame vhodnega stopnišča. Svetloba se vanjo preliva skozi okni, ki sem ju predvidela na južni strani strehe, zanimiva pa bi bila tudi izvedba strešnih oken. V sklopu spalnice je na galeriji predvidena garderoba, ki jo je mogoče preurediti v kopalnico. Večjo intimo prostora dosežemo s tem, da galerijo z vzhodne in zahodne strani zamejimo z omarami ali paravani.