11. 12. 2012 | Besedilo: Luka Fabjan, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Arhitekturni dialog: Eko gradnja na terasi
11. 12. 2012 | Besedilo: Luka Fabjan, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Družinska hiša ima nad garažo neizkoriščen terasni prostor, ki ga lastniki želijo nameniti manjši bivalni enoti za svojega odraščajočega otroka. Na 70 kvadratnih metrih naj bi zrasel nov dom, povezan s skupnim dvoriščem, ki že združuje več generacij. Hkrati si želijo uporabiti ekološke pristope pri gradnji in rabi energije.
Ekološki pristop k zasnovi se prednostno ukvarja z orientacijo in potjo sonca, kar seveda vpliva tudi na končno obliko stavb. Problem garaže oziroma terase, na kateri naj bi gradili, je njen položaj, saj je na severnem delu hiše, kar pomeni, da nova bivalna enota ne bo dobivala dovolj sončnega obsevanja. Vendar je mogoče z dobro zasnovo omiliti vplive problematičnih okoliščin. Osrednja ideja je oblikovanje velikega bivalnega prostora, ki zajema kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Takšen prostor potrebuje največ svetlobe, zato je bil deležen posebne obdelave.
Severna stena je na obeh straneh podaljšana čez stranico garaže, s čimer lahko zjutraj in zvečer ujamemo večjo količino sončne svetlobe. Streha tega prostora je rahlo nagnjena proti jugu in je tako lahko po vsej površini pokrita s sončnimi paneli, ki pa s tal niso vidni. Severno od bivalnega dela so malo nižji servisni prostori ter spalnica. Nastala višinska razlika omogoča vstop severne dnevne svetlobe, ki daje glavnemu volumnu poseben značaj.
Nova bivalna enota se prilagaja naravnim danostim in hkrati poskuša izrabiti vse prednosti okolja. Iz prostorov se odpirajo pogledi po okoliških poljih, hkrati pa se gradi odnos do obstoječe hiše, garaže in skupnega dvorišča. Morda malo nenavadna oblika torej ni zgolj arhitektov trenutni navdih, temveč odgovor na okolico in predvsem naravne danosti.