30. 9. 2014 | Besedilo: Tanja Kolšek, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Arhitekturni dialog: Majhno, premišljeno, udobno
30. 9. 2014 | Besedilo: Tanja Kolšek, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Mlad par bi si rad uredil nov skupni dom v večstanovanjski hiši. Stanovanje je razmeroma majhno, pri prenovi pa morajo notranje nosilne stene in zunanji fasadni ovoj ostati nespremenjeni.
Glede na obodno tlorisno zasnovo stanovanja in dane omejitve je obstoječa razporeditev prostorov funkcionalna in se pri projektiranju ni spreminjala. Vratne odprtine so premajhne, zato jih razširimo na vsaj 80 centimetrov, v kopalnici lahko tudi na 70 centimetrov. Predprostor je opremljen z omaro za najnujnejšo garderobo in čevlje, od tod pa se vstopi v kopalnico, kuhinjo z jedilnico in dnevno sobo ter spalnico (tloris 1) ali otroško sobo (tloris 2).
V prvem primeru je kopalnica opremljena s pralnim strojem, umivalnikom z omarico, kopalno kadjo in straniščno školjko, ki je skrita za vrati. Spalnica je sicer dovolj velika, vendar kljub temu preozka za večjo omaro. Zaradi tega je treba zanjo izbrati manjšo garderobno omaro, ki sega do stropa, in zaprte stenske elemente, ki bodo pritrjeni nad posteljo. To bo zagotovilo dovolj shranjevalnih površin. Iz spalnice je tudi izhod v atrij. V vzdolžnem in ozkem prostoru, ki ima le eno manjše okno, so strnjene tri enote. Tik ob vratih je manjši kavč s čajno mizico ter nizko omaro na nasprotni strani. Dnevni del se nato nadaljuje v jedilni del z manjšo mizo za štiri. Temu sledi kuhinja, ki je zaradi boljšega izkoristka prostora zasnovana v obliki črke L. Iz dnevno-jedilnega dela se vstopi v otroško sobo. Ta je opremljena s posteljo, nočno omarico, pisalno mizo, ki naj bo ob oknu, ter garderobno omaro.
V drugem primeru ima kopalnica vzdolžno razporeditev posameznih elementov. Oprema je torej postavljena ob dveh stenah, na sredini pa ostane prost prehod. Kopalno kad nadomesti prha. Otroška soba in spalnica sta zamenjani, tako da se v prvo vstopi iz predsobe. Pohištvo je enako, torej garderobna omara, pisalna miza in postelja v otroški sobi ter zakonska postelja in garderobna omara v spalnici. Tudi bivalni del je zasnovan ravno nasprotno kot prej. Iz predsobe se najprej vstopi v kuhinjo in jedilnico. Jedilna miza je dovolj velika za štiri. Kuhinja je manjša, da pa se pridobi več prostora za shranjevanje, naj segajo stenski elementi vse do stropa. Dnevna soba je opremljena z nizko omaro, čajno mizico in kotno sedežno garnituro. S takšno postavitvijo se dnevni del navidezno loči od kuhinjskega.
Izbira barv in materialov v spalnici ter otroški sobi je lahko poljubna, večjo pozornost pa je treba nameniti kopalnici in še posebej bivalnemu delu. Tu naj prevladujejo svetli odtenki in lakirani elementi z visokim sijajem. Prostor bo tako navidezno večji, svetlejši in kljub svoji majhnosti bo deloval sveže.