Arhitekturni dialog: Mansarda odprtih prostorov

21. 1. 2014 | Besedilo: Blaž Šolar, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, mansarda

Par srednjih let načrtuje, da bo preuredil mansardo v sodobno in prostorno stanovanje. Zamislila sta si urejen vhodni prostor in spalnico s knjižno omaro. Poleg tega želita majhno kuhinjo z jedilnico v dnevnem prostoru, ki pa naj bi bil kar se da velik, saj sta družabna človeka in v njunem domu se to mora videti.

Mansardno stanovanje v vila bloku je staro deset let. Zdaj ima precej hodnikov in nerodne prostore, s čimer izgubimo precej bivalne površine. Ker je zasnova vzdolžna, mora hod nik povezovati vse prostore. Ti delujejo kot celice, zato ni občutka prostornosti in dinamičnosti.

Zasnoval sem sredinsko enoto, ki deluje kot pohištvo. Odpira se na hodnik in določa funkcijo posameznim prostorom, pomožni deli pa so zasnovani znotraj nje. Enota krožno povezuje dva pola stanovanja, zasebnega s spalnico in kopalnico ter družabnega z jedilnico, dnevnim prostorom in teraso. Ko vstopimo, so na levi strani plitke omare, ki se nadaljujejo po celotnem stanovanju in proti dnevnemu prostoru preidejo v police. Na desni strani so izvlečne omare za garderobo in izvlečna klop. Tam so tudi vhod v spalnico, stranišče in shrambo. Stranišče je z matirano stekleno drsno steno pregrajeno od kopalnice, kar mu zagotavlja dnevno svetlobo, hkrati pa sta povezana. Tudi vrata v spalnico imajo matirano steklo, da skoznja v vhodni del prehaja naravna svetloba. Na nasprotni strani sredinske enote se kuhinja in kopalnica odpirata neposredno v prostor, ki povezuje spalnico in dnevno sobo. V spalnici sem knjižno omaro predvidel pod obodom postelje, saj so tako knjige vedno pri roki, hkrati pa se ohrani prostornost. Jedilnica in računalniški kotiček sta dinamična prostora, ki lahko obstajata ali pa ne. Računalniški kotiček je v stenski niši sredinske enote, ki jo je mogoče zapreti in popolnoma skriti. Zasnovan je tako, da ga lahko sredi dela zapremo in imamo takoj pospravljeno stanovanje, nato pa ga preprosto spet odpremo. Jedilnico dobimo tako, da iz stene sredinske enote spustimo mizo v zelo prostorno dnevno sobo. Postavljena je lahko ves čas, saj ni ovira, zložimo jo le, kadar potrebujemo veliko prostora za družabne dogodke. Sredinska enota je postavljena okrog obstoječih konstrukcijskih podpor in tako še vedno zagotavlja statično stabilnost konstrukcije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE