23. 5. 2013 | Besedilo: Dejan Vilar, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v LJubljani
Arhitekturni dialog: Mansarda za mlad par
23. 5. 2013 | Besedilo: Dejan Vilar, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v LJubljani
Par si želi ustvariti svoj dom. V sklopu domačije je tudi hlev, ki ga uporabljajo kot skladišče, na podstrehi pa se skriva prostor, ki se lahko s pravilnimi posegi spremeni v prijeten dom za družino.
Prostor je velik približno 100 kvadratnih metrov in nima kolenčnega zidu, ima pa zelo strmo streho in tako kar precej prostornine. Del ob robu strehe je težko uporabiti, zato sem vzdolž celotnega prostora dodal kolenčni zid, ki je pol metra pomaknjen navznoter, prebijejo pa ga zastekljeni kubusi v dnevni sobi, jedilnici, kuhinji in kopalnici.
Ker je obstoječi prostor sestavljen iz dveh delov, se to pri prenovi izkoristi. Vstopimo skozi manjši prostor, v katerem je spalni del s kopalnico in je ločen od večjega bivalnega dela. Tu je tudi vstop v utility. Mejo med prostoroma nakazuje zasteklitev. Večji bivalni prostor je pravzaprav enoten, skriti sta samo kopalnica in shramba. Ko vstopimo, je na levi sedežna garnitura, na desni vrata kopalnice ter stopnice, ki vodijo v manjšo galerijsko otroško sobo. Otroška soba nima sten, je pravzaprav dvignjen prostor, skrit pod streho in tako ločen od preostalega bivanjskega dela. Naprej od sedežne garniture je še en preboj strehe in tam je jedilnica. Ta se skupaj s kuhinjo razprostira po celotni širini in tvori enoten, precej velik ter svetel prostor.
Celoten občutek mansarde sem želel poudariti tudi z izbiro materialov pohištva in tako smo obdani z lesom, ki daje občutek toplino in prijetnost. Prav tako ostanejo vidni elementi ostrešja. Enoten bivanjski prostor s tem dobi dodano vrednost tudi pri prostornini, saj bi se pod tako strmo streho lahko počutili utesnjene. Predlog, ki vnaša svetlobo ter ne pregrajuje prostora, lahko bivanje v novem domu naredi precej prijetno.