9. 12. 2014 | Besedilo: Tjaša Jerič, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Arhitekturni dialog: Po meri odraščajočih otrok
9. 12. 2014 | Besedilo: Tjaša Jerič, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Naročniki želijo obstoječo mansardo prilagoditi novim bivalnim potrebam, ki se pojavljajo z odraščanjem otrok. Zdaj je stanovanje precej temačno, prostor pod frčado pa utesnjen. Glavno vodilo je doseči občutek zračnosti in pretočnosti prostorov. Želja naročnikov je umestitev kamina kot osrednjega elementa dnevnega bivalnega prostora in ureditev dveh ločenih otroških sob.
Mansardno stanovanje za mlado družino je zasnovano v treh pasovih. Osrednji komunikacijski blok, zahodni pas, namenjen otrokoma, ter vzhodni dnevni bivalni pas. Osrednji mokri blok se razširi v osi stopnic in prek kopalnice preide v kuhinjo z otokom. Z dvigom obstoječe frčade in izvedbo ravne strehe nad osrednjim delom kuhinje in jedilnice pridobimo prostornost in naravno osvetlitev, ki prodira globlje v prostor. Pohištvo je umeščeno na obod, saj je za mansardna stanovanja ključna stojna višina. Štiričlanska družina zdaj nima dveh otroških sob in temu dajem pri idejni zasnovi največji poudarek. Novi otroški sobi sta prostorni, usmerjeni na zahod, zato lahko naravna svetloba v popoldanskem času osvetljuje otrokovo delovno površino. Spalnica staršev se uredi kot spalna niša, ki je lahko del dnevnega bivalnega dela, lahko pa se zapre in postane ločen, intimen prostor z nežno nadsvetlobo.
Prosta zasnova tlorisa omogoča, da spalnica in otroški sobi postanejo del večjega sistema, s čimer izkoristimo povezavi sever–jug ter vzhod–zahod.