Arhitekturni dialog: Prostor naj zadiha

4. 3. 2015 | Besedilo: Ana Simčič, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, mansarda

Živimo v času, ko odgovor na vprašanje, kje naj stanujem, pogosto najdemo v podstrehi hiše svojih staršev. »Imam mansardo, ki še ni izkoriščena, zato bi jo želel preurediti v bivalni prostor. Stene so postavljene, vendar sem odprt za nove predloge in spremembe. Glavni problem je vhod. Ta je urejen znotraj in iz spodnjega nadstropja, vendar bi želel ločen zunanji vhod,« je zapisal bralec.

Med obstoječimi stenami in streho, ki delujejo utesnjujoče, bi bilo težko ustvariti prostor za ugodno bivanje. Bralčeva priprav­ljenost za nekaj novega je domišljiji odprla pot do drznejše rešitve. Glavni vhod postavimo na vzhodno, slepo fasado hiše, do njega vodi zunanje stopnišče. Vhod je umeščen, upoštevajoč uporabni in vizualni odnos do celotnega objekta. Nastane vzhodna terasa, ki se delno zajeda v obstoječi volumen in dopolnjuje obstoječo teraso na zahodu. Zunanji steni, ki mejita nanje, v celoti zasteklimo, da dobimo kar največ svetlobe že skozi fasado.

V notranjosti je vodilo ustvariti odprt prostor z značajem, kjer je prav vsak njegov del uporaben. Namen je ustvariti enovitost in zagotoviti uporabno stojno višino. Koncept narekuje izvedbo novega ostrešja s poenotenim slemenom čez celotno dolžino hiše in konstrukcijo brez veznih elementov, ki bi polnili prostor. Streha navidezno lebdi nad prostorom. Pri tem ohranimo njen naklon, usmerjenost slemena v smeri zahod–vzhod in skupno višino objekta.

Umestitev dnevnega dela na severno stran sledi položaju teras, ki sta kot njegova podaljška. To je del hiše, kamor seže sončna svetloba z vseh strani neba. Na zahodu in vzhodu za osvetlitev poskrbijo večje fasadne zasteklitve, premišljeno vstavljena strešna okna pa dopolnijo potrebo po svetlobi z juga in severa.

V središče tlorisa, kjer je višina najvišja, je postavljen servisni volumen, obdan z omarami. V njem so skriti dnevno stranišče, shramba in utiliti ter kopalnica. Kompakten volumen je »zarezan« na smiselnih mestih. Prostori v njem so minimalne višine, da je uporabna tudi površina nad njimi. Ob južni fasadi so organizirane sobe in spalnica. Prostor je prehoden, po potrebi se posamezni ambienti lahko zaprejo z drsnimi paneli.

-----

Arhitekturni dialog – jesenski del

Arhitekturni dialog letos poteka v sodelovanju Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, podjetja Velux Slovenija in priloge Deloindom. Tema natečaja, ki je po novem razdeljen na jesenski in spomladanski del, so mansarde. V vsakem delu Arhitekturnega dialoga smo sprejeli 25 vlog bralk in bralcev, rešitve zanje pa bodo pripravili študentje višjih letnikov fakultete za arhitekturo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE