Arhitekturni dialog: Soba raste z otrokom

16. 12. 2014 | Besedilo: Kristina Capuder, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, otroška soba, mansarda

Mlada družina si s starši deli medetažno nadstropno hišo. Živijo v delu enega nadstropja, zaradi prostorske stiske pa so sklenili, da uporabijo še drugi del. Razmišljajo, da bi dvignili podstrešje ter vanj umestili dnevno in otroško sobo. Želijo si svetle prostore in kamin.

Ker je obstoječe podstrešje prenizko in pretemno, smo se odločili za dvig strehe. Tako pridobimo potrebno minimalno višino za kakovostno bivanje. Vstopni prostor je dnevna soba, v kateri sta glavna elementa sedežna garnitura in kamin, ki ga povežemo s knjižnim regalom ter ustvarimo prijeten kotiček za branje in sproščanje, še posebno v mrzlih dneh, saj vsak želi biti deležen toplote in ugodja, ki ga vzbuja ogenj.

Postavitev je sredinska – odprt prehoden svetel prostor, ki otrokom omogoča igro, razglede in večnamensko uporabo. Dnevni prostor se konča s knjižno omaro in mizo. Tako ustvarimo domačo pisarno. Od tam prehajamo v prostor dinamike in igre, otroško sobo, ki se prilagaja potrebam otroka. Naročnika zdaj potrebujeta otroško sobo za enega otroka, kot mlada družina pa upoštevajo tudi morebitni nov naraščaj. Zasnovali smo kocko, v kateri lahko spita dva otroka. Večnamenska kocka je sestavljena iz dveh polovic, dveh dvovišinskih ploskev. Ideja izhaja iz enega prostora za igro, učenje in spanje. S potegi predalov ustvarjamo sedeže, stopnice, mizico, v notranjosti shranjujemo oblačila, hkrati pa vse skupaj deluje kot igralo. Nižji del prostora lahko izkoristimo za spanje, višjega pa za razgledno ploščad. V prihodnosti, ko se bo družina morda razširila, tudi igralna ploščad postane prostor za spanje. V fazi odraščanja pa lahko kocko z drsnimi vrati pregradimo in tako prostor ločimo in ustvarimo dve samostojni otroški sobi. Prostor je odprt, svetel, zračen in funkcionalen, prilagajamo ga lahko uporabi in odraščanju otrok. Okneske površine imajo posebno razporeditev, neposreden pogled proti naravi. Bivanje v tem prostoru je poseben užitek, saj ima vsak kotiček, vogal in vsaka linija svoj namen, ki psihološko vpliva na človeka. Njegova zasnova izhaja iz svetlobe, kontrastov, gibanja in volumnov, kar je ključno za dobro počutje in zelo pomemben občutek varnosti.

-----

Arhitekturni dialog – jesenski del

Arhitekturni dialog letos poteka v sodelovanju Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, podjetja Velux Slovenija in priloge Deloindom. Tema natečaja, ki je po novem razdeljen na jesenski in spomladanski del, so mansarde. V vsakem delu Arhitekturnega dialoga bomo sprejeli 25 vlog bralk in bralcev, rešitve zanje pa bodo pripravili študentje višjih letnikov fakultete za arhitekturo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE