Arhitekturni dialog: Šolarja dobita sobo

24. 7. 2014 | Besedilo: Ula Kovačič, študentka Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, otroška soba

Bralka je s predlogom za prenovo presenetila svojo hčer, ki s svojo družino živi v dvosobnem stanovanju v večstanovanjskem bloku, zgrajenem konec devetdesetih let. Družina si želi v stanovanju pridobiti prostor za dva otroka, ki zdaj nimata svoje sobe.

Obstoječe stanovanje sicer ni majhno, vendar je tlorisna razporeditev takšna, da so nekateri prostori izrazito veliki, drugi pa zato precej majhni. Velika omejitev pri prenovi je stena z inštalacijami v osrednjem delu stanovanja, ki narekuje osnovno razmejitev prostorov. Brez nekoliko večjih posegov tako funkcionalna in smiselna prenova s pridobitvijo primernega prostora za otroka skorajda ni mogoča.

Predlagana rešitev predvideva popolnoma drugačno organizacijo servisnih prostorov. Predsoba je bolj racionalno dimenzionirana, s čimer pridobimo dodaten prostor za utiliti z vsemi potrebnimi gospodinjskimi pripomočki. Kopalnico in dnevno stranišče prestavimo v hodnik, ki je bil prej slabo izrabljen. Stanovanje precej odpremo in prostore med sabo povežemo. Tako se izognemo dolgim hodnikom, ki slabo izrabljajo dragoceno stanovanjsko površino.

Prostor za otroka uredimo v nekdanji spalnici, saj je samo ta soba primerno osvetljena in dovolj velika za potrebe šolarjev. Da ohranimo čim več uporabnega prostora, je soba zasnovana tako, da imata šolarja skupen, dobro osvetljen delovni prostor, ki je lahko hkrati tudi igralnica. Ob njem imata vsak svojo nišo s posteljo in garderobno omaro.

Kompromis, ki so ga lastniki pripravljeni sprejeti za pridobitev otroških sob, je ureditev mikro spalnice v nekdanji kuhinji. Prostor je zelo majhen in poleg tega precej slabo osvetljen, vendar z opremo v svetlih barvah lahko še vedno postane prijeten kotiček.

V obstoječi bivalni prostor razvrstimo kuhinjski niz in otok, ki se nadaljuje v mizo za štiri družinske člane. Tudi dnevna soba je kljub spremembam še vedno precej prostorna in v povezavi z jedilnico pomeni središče družinskega dogajanja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE