22. 12. 2014 | Besedilo: Uredništvo Deloindom
Arhitekturni dialog - spomladanski del: Zbiranje prijav zaključeno
22. 12. 2014 | Besedilo: Uredništvo Deloindom
Drugi, spomladanski del zbiranja prijav za letošnji Arhitekturni dialog, je zaključen. Zapolnili smo namreč vsa prosta mesta za brezplačne arhitekturne načrte in svetovanja, ki jih bodo pripravili študentje višjih letnikov ljubljanske fakultete za arhitekturo pod budnim očesom mentorice.
Od sredine oktobra v tiskani izdaji priloge Deloindom objavljamo arhitekturne rešitve iz jesenskega dela natečaja, sedaj pa bodo študenti arhitekture rešitve pripravili še za 25 bralk in bralcev. Komisija pravkar preverja prispele prijave, nato pa bo glede na njihovo ustreznost in vrstni red, po katerem so prispele, izbrala tiste, ki bodo deležne strokovne obravnave. Letos imajo prednost mladi in družine, ki nameravajo opremiti mansardo.
Lastniki izbranih projektov bodo o pripravi brezplačne arhitekturne rešitve in nadaljnjem osebnem svetovanju obveščeni v teh dneh, prvo rešitev iz spomladanskega dela pa boste v prilogi Deloindom našli konec marca prihodnje leto.
Osvežen koncept natečaja
Kot vidite, je letošnji Arhitekturni dialog nekoliko drugačen od prejšnjih. Bistveno je, da je tokrat razdeljen na dva dela – jesenski in spomladanski. V obeh je priložnost za brezplačne arhitekturne načrte in svetovanje dobilo po 25 bralk in bralcev.
Pozornost in prednost smo tokrat namenili mladim in družinam, ki nameravajo opremiti mansardo. Pa naj bo to mansarda družinske hiše, v kateri je prostor za nov začetek mlajše generacije, neizkoriščeno podstrešje stare meščanske hiše ali vile.
Novost je tudi, da smo se v projekt povezali Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani in priloga Deloindom, partnerja že vsa leta Arhitekturnega dialoga, k sodelovanju pa smo povabili novega partnerja – podjetje Velux. Razlogov za takšno povezovanje je več, najpomembnejša cilja vseh treh partnerjev pa sta dva. Med vse graditelje želimo razširiti zavedanje, da je pred vsako prenovo ali velikimi spremembami v hiši oziroma stanovanju zelo modro in dolgoročno tudi gospodarno imeti načrt in nasvet arhitekta; priznati si moramo, da so samograditeljske akcije pri nas še vedno precej razširjene, njihovi rezultati pa ne vedno najboljši, kar se kaže v kakovosti bivanja. Za stanovanja tik pod streho to morda velja še toliko bolj, saj je njihovo površino težje kakovostno izrabiti, pogoste pa so tudi težave s svetlobo – običajno je je premalo. Drugi cilj je dati priložnost mladim – študentom arhitekture, da še pred začetkom svoje poklicne poti pokažejo svoje znanje, uresničijo svoje ideje, se preizkusijo v neposrednem svetovanju naročnikom, ki potrebujejo njihove nasvete in rešitve.
KOMENTARJI
Marko
23. 12. 2014 17:42
Zmagovalna rešitev je 9 strešnih oken? za koga je to zmagovalna rešitev? za poslanca, tajkuna ali za povprečnega delavca? dajte no, stopite ven iz vašega navideznega sveta in poglejte malo okrog sebe, kdo si to danes še lahko privošči...