17. 2. 2015 | Besedilo: Kristina Capuder, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Arhitekturni dialog: Ves čas povezani
17. 2. 2015 | Besedilo: Kristina Capuder, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Mlad par v pričakovanju prvega otroka želi urediti mansardno stanovanje v svetel, sodoben in funkcionalen dom. Majhno stanovanje je lahko zelo prijetno za bivanje, vendar le, če je primerno organizirano, dovolj svetlo in odprto. Osrednji prostor naj bo čim bolj prilagodljiv, da lahko zadovolji različne potrebe: tudi obisk prijateljev ali večerjo za več gostov, v slabem vremenu postavitev stojala za perilo in podobno.
Njun dom bo tudi energijsko varčen, saj bi ga rada ogrevala s kaminom, predvsem pa želita, da v dani prostor umestimo otroško sobo, spalnico staršev, kopalnico, dnevno sobo, kuhinjo in manjšo površino za delo za računalnikom.
Prehod iz vetrolova je skozi drsna vrata. Bivalni del je velik, razkošen, primeren za zabave, obiske prijateljev in igro otrok. Par je še zelo mlad in stanovanje je zasnovano njima primerno. Tako smo izkoristili vrh strehe in odstranili vse nenosilne stene, s čimer smo omogočili odprt prostor, po katerem ne potuje samo svetloba, ampak tudi toplota, sama odprtost pa bo družini omogočila tudi večjo povezanost. Nad stopniščem smo ustvarili dvovišinski spalni prostor, kjer je mogoče urediti tudi delovno površino, dodatno je osvetljen s strešnim oknom, za dostop pa smo uporabili stopničasto omaro. Kapna streha po obodu stanovanja ne dopušča stojne višine, zato smo tam razporedili pohištvene elemente, ki jih ne uporabljamo stoje. Frčado smo izkoristili za dnevni prostor, saj do tal segajoča okna odpirajo pogled v okolico, hkrati pa je to najsvetlejši del, ki se povezuje s kuhinjo ter konča s sredinsko postavljeno jedilno mizo, od koder je pregled nad celotnim dogajanjem. Kuhinjske površine smo namestili pod okna v eni liniji, zraven pa smo se odločili umestiti kopalnico, ki je tudi edini zaprt prostor v stanovanju. Členitev na kuhinjo, jedilnico, dnevno sobo, spalnico bi zagotovila več zasebnosti, vendar na račun prostornosti. Z odprtostjo smo vse povezali in ustvarili vtis večjega stanovanja.
-----
Arhitekturni dialog – jesenski del
Arhitekturni dialog letos poteka v sodelovanju Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, podjetja Velux Slovenija in priloge Deloindom. Tema natečaja, ki je po novem razdeljen na jesenski in spomladanski del, so mansarde. V vsakem delu Arhitekturnega dialoga smo sprejeli 25 vlog bralk in bralcev, rešitve zanje pa bodo pripravili študentje višjih letnikov fakultete za arhitekturo.