Arhitekturni dialog: Zložene sobice

21. 10. 2014 | Besedilo: Polona Vukelić, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, mansarda, otroške sobe

Mlada družina s tremi otroki se je preselila v hišo ob gozdu, ki je bila leta 1994 zgrajena kot vikend. Sprva so bili nad prostori navdušeni, zdaj pa so se znašli pred izzivi, ki jih prej niso opazili. Otroci potrebujejo vsaj nekaj zasebnosti.

Objekt zajema pritličje, v katerem so dnevni prostori, in mansardo, v kateri so spalni prostori. Osredotočila sem se na reševanje dveh osrednjih problemov v mansardi, to sta pomanjkanje shranjevalnih površin in premajhne otroške sobe. Obstoječe otroške sobe so resnično majhne, zato sem se ukvarjala predvsem z vprašanjem, kako trem otrokom zagotoviti enakovredne in dovolj velike sobe.

Umestila sem jih v obliki traku ob zahodno steno. Sestavljajo jih trije podesti, iz katerih se povleče postelja, kadar pa postelje ne potrebujemo, jo spet porinemo v podest. Tako pridobimo več prostora, ki skupaj s hodnikom postane večja igralna površina. Prostor diha. Na podestih so pisalne mize, sobice pa ločujejo ozke knjižne omare. Funkcija podesta je tudi znižanje visokega kolenčnega zidu, tako da skozi strešna okna vidimo okolico, in ne le neba. V skupnem otroškem prostoru stoji vgradna omara od tal do stropa, ki si jo delijo vsi trije. »Zložene sobice« lahko delujejo kot odprt sistem, lahko pa jih zastremo in zagotovimo popolno samostojnost vsake enote. Za svetlobo in razgled poskrbijo streš­na okna s sredinskim vpetjem. Glavno kopalnico sem preselila v pritličje, v mansardi pa uredila ločen toaletni prostor in manjšo kopalnico. Spalnica je dovolj velika za garderobno omaro, izdelano po meri, in posteljo z nočnima omaricama.

Mansardo odpremo do slemena in odstranimo leseni opaž s sten in stropov. S strešnimi okni zagotovimo vizualno povezavo z okolico in dnevno svetlobo. Nova mansarda je zračna, svetla in prijetna.

-----

Arhitekturni dialog – jesenski del

Arhitekturno rešitev je pripravila absolventka ljubljanske fakultete za arhitekturo Polona Vukelić in si zaradi domiselne rešitve treh sobic na zelo majhnem prostoru po mnenju komisije zaslužila eno od štirih posebnih nagrad. Arhitekturni dialog letos poteka v sodelovanju Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, podjetja Velux Slovenija in priloge Deloindom. Tema natečaja, ki je po novem razdeljen na jesenski in spomladanski del, so mansarde. V vsakem delu Arhitekturnega dialoga bomo sprejeli 25 vlog bralk in bralcev, rešitve zanje pa bodo pripravili študentje višjih letnikov fakultete za arhitekturo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE