4. 11. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko
arhitekturni dialog, sejem pohištva, pohištveni sejem, fakulteta za arhitekturo, ambient ljubljana
Arhitekturni dialog: znova svetovanje za naše bralce
4. 11. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko
arhitekturni dialog, sejem pohištva, pohištveni sejem, fakulteta za arhitekturo, ambient ljubljana
Četrtič zapovrstjo bo na 22. sejmu pohištva – Ambient Ljubljana – zaživelo tudi svetovanje Arhitekturni dialog, ki ga naša priloga organizira skupaj z Gospodarskim razstaviščem in študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Na natečaju so imeli letos prednost garsonjere in manjša stanovanja. Šestindvajset študentov arhitekture je pod mentorstvom arhitektke in vodje projekta Arhitekturni dialog dr. Špele Hudnik pripravilo rešitve za 119 problemov naših bralcev pri ureditvi stanovanja in razporeditvi opreme, ki jim jih bodo osebno predstavili v času sejma.
Arhitekturni dialog je brezplačno svetovanje na podlagi vnaprej postavljenih vprašanj, povezanih z notranjo opremo in razporeditvijo v stanovanju, ki jih bralci naše priloge pošljejo na razpis. Tokrat so imela prednost manjša stanovanja, zlasti garsonjere in enosobna, vendar so se na natečaj uvrstila tudi druga, ki niso presegala zgornje meje 80 kvadratnih metrov. Študenti arhitekture so za bralce pripravili izris idejne rešitve. Te jim bodo osebno predstavili na Gospodarskem razstavišču v dvorani A (Kupola) v času sejma med 8. in 13. novembrom 2011. Njihove predloge bomo vsak teden objavljali v prilogi Deloindom, prvič v številki, ki bo izšla prihodnjo sredo, to je 9. novembra 2011.
»V študijskem procesu študentje ustvarjajo večinoma idealne prostore za idealne namišljene naročnike, Arhitekturni dialog pa pomeni, da izstopijo iz sveta idealov v svet realnih naročnikov, problemov, v svet osebnih zgodb ljudi, partnerjev, družin, v svet različnih finančnih zmožnosti. Tako študent in naročnik dobita možnost, da skupaj ustvarjata in oblikujeta bivalne prostore in hkrati skupaj razvijata kulturo bivanja kot pomemben segment sodobne družbe,« pravi vodja projekta dr. Špela Hudnik. In kaj ta izkušnja pomeni za študenta ali študentko arhitekture? »Projekt Arhitekturni dialog je več kot zgolj priložnost za oblikovanje lepih prostorov. Tako bralci, ki so se prijavili na razpis, kot mladi arhitekti imamo namreč priložnost pobliže spoznati proces arhitekturnega projektiranja, katerega končni cilj je bivalno okolje, ustvarjeno za vsakega posameznika glede na njegove specifične želje in potrebe,« pravi Nina Kozin, ki je v okviru omenjene rubrike že večkrat svetovala našim bralcem.
Lani smo Arhitekturni dialog nadgradili z izborom najboljše rešitve in nagrado za študenta, ki jo je pripravil. Enako bomo storili tudi tokrat. Strokovna žirija, v kateri bodo Julijana Bavčar, Ana Struna Bregar in Aleš Žnidaršič, bo med 119 arhitekturnimi rešitvami izbrala najboljšo, študent ali študentka, ki jo je pripravil, pa bo prejel nagrado, ogled Narodnega muzeja sodobne umetnosti 21. stoletja v Rimu, ki ga je pod imenom projekt Maxxi zasnovala svetovno znana arhitektka Zaha Hadid.