Bolj povezani bivalni ambienti

4. 6. 2012 | Besedilo: Mojca Črešnik, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, arhitektura, deloindom, bivalni prostor

Bralka bi rada delno prenovila spodnji bivalni del vrstne hiše, zasnovane v šestdesetih letih 20. stoletja, v mirnem in zelenem delu stanovanjskega naselja v Šiški v Ljubljani. Hiša je visoka, a ozka, obsega tudi manjši vrt. Lastnica si želi, da bi bili bivalni prostori bolj povezani, še posebno dnevna soba z zunanjostjo, kljub značaju vrstne hiše pa bi želela pridobiti tudi več intimnosti na balkonu oziroma vrtu.

Kuhinjo in dnevno sobo loči predprostor, iz katerega vodi stopnišče v višja nadstrop­ja, in stranišče. Obstoječih sten ne bi rušili, saj odprto stopnišče pripomore tudi k velikemu deležu toplotnih izgub oziroma prehodu toplote iz nižjih v višje etaže. Če bi bralka želela bolj povezati kuhinjo z dnevno sobo, bi bilo smiselno zapreti stopnišče, ki vodi v nadstropje, da bi vse skupaj delovalo kot celota.

Dnevna soba je svetla in prostorna. Bralka potrebuje računalniški kotiček, TV-omaro ter veliko mizo, za katero bi lahko občasno pogostila večje število gostov. Miza lahko stoji sredi sobe tik za dvosedom, tako da je ni treba sestavljati oziroma prinašati iz drugih prostorov vsakokrat, ko pridejo gostje, saj je prostor dovolj velik.

Dnevni prostor tako postane večfunkcio­nalen. Na eni strani deluje kot klasična dnevna soba s TV-omaro, na nasprotni steni je podaljšana miza z računalniškim kotičkom, vmes pa miza za goste in dvosed.

Kuhinja v obstoječem stanju obsega delovne površine, mizo s klopjo ter shrambo pod stopnicami. Bralka si želi še pomivalni stroj in tega seveda postavimo poleg vodnih inštalacij. Jedilniški kot zamenjamo s klasično mizo in štirimi stoli. Ker je kuhinjski prostor zelo omejen, priporočam svetle tone pohištva, prav tako sten.

V dnevni sobi namesto klasičnega okna s steklenimi vrati, ki omogočajo dostop na balkon, vgradimo velika drsna panoramska okna. To jo dodatno poveže z vrtom, kar pa stanovalce zdaj moti, so pogledi sosedov z balkonov oziroma vrtov, ki krnijo intim­no preživljanje časa na balkonu. Na vsako stran zato postavimo različno usmerjene lesene lamele. Z njimi se ustvari zastor, ki prestreza poglede, še vedno pa prepušča potrebno svetlobo tako njim kot sosedom. Vrt in balkon povežemo s stopniščem, saj je zdaj prehod mogoč samo skozi klet.

Z manjšo intervencijo, kot je postavitev lesenega zastora na vsako stran balkona, je zadoščeno sodobnim načinom bivanja, ki se vsekakor razlikujejo od tistih, za katere je bilo projektirano v 60. letih. S tem ne postavimo fizične meje oziroma ograje, le na bolj inovativen način preusmerimo moteče poglede.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE