Garderobne omare kot predelna stena

21. 4. 2012 | Besedilo: Anja Kozlan, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, stanovanje

Mlad par se je odločil za nakup nepremičnine v bloku in si želi ureditve nekoč dveh ločenih bivanjskih enot v udoben in prijeten dom. Stanovanje meri 40 kvadratnih metrov in obsega kopalnico, kuhinjo, dnevno sobo in balkon. Lastnika bi rada imela ločeno spalnico, hkrati pa obdržala dovolj velik dnevni prostor. Potrebujeta veliko garderobnih omar za shranjevanje vseh sezonskih stvari, čevljev in drugega.

Pomembno je zagotoviti dovolj svetlobe v prostoru in upoštevati lego oken. Ta so vsa na južni steni, kjer je balkon. Zasnova je zastavljena tako, da so prostori osvetljeni z naravno svetlobo. Predelno steno, ki ločuje prostora, odstranimo in tako pridobimo odprt in zračen tloris stanovanja. Namesto stene pa je načrtovan sklop ali otok garderobnih omar, ki je usmerjen v tri smeri – proti vhodu, dnevni sobi in spalnici, kjer bosta imela stanovalca dovolj prostora za shranjevanje. Z novo postavitvijo garderobe bo prostor dobil bolj urejeno podobo in bo ločil vhodni del od dnevno-spalnega.

Leva polovica stanovanja obsega dnevni in spalni del. Ker je tu samo eno okno, ni mogoča rešitev, v kateri bi imela oba dela enakovredno osvetlitev. Zaradi boljše izkoriščenosti dnevne svetlobe je del ob zunanji steni namenjen dnevni sobi – od tod je mogoč dostop na balkon –, notranji pa spalnici. Prostora ločuje premična pregrada ali paravan iz monolitnega stekla, ki zagotavlja dovolj zasebnosti in hkrati preseva svetlobo. Premična izvedba omogoča prilagajanje, večanje enega ali drugega prostora po potrebi.

Preostali del stanovanja zasedata kuhinja in jedilnica; v kotu ob balkonskem oknu je postavljen delovni kotiček s pisalno mizo za računalnik, ki se navezuje na lamelo polic in omaric. Kuhinja je organizirana na zahodni strani in je odprta proti jedilni mizi. Ta prostor je hkrati namenjen družabnim večerom. Za bivalno ugodje v majhnem stanovanju priporočam prilagojen izbor barv, saj lahko te bistveno vplivajo na podobo stanovanja in ga hkrati navidezno povečajo. Bela barva vnaša potrebno svežino, vendar jo je smiselno kombinirati z dodatki toplejših odtenkov, ki razbijejo pretirano sterilnost in monotonost.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE