Staro z novim

11. 4. 2012 | Besedilo: Matija Kovač, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, stara hiša, prenova

Bralka iz okolice Maribora je pred kratkim podedovala starejšo hišo, v kateri bi si rada uredila svoj prvi dom. Gre za objekt, zgrajen konec 19. stoletja, z debelimi nosilnimi zidovi in visokimi lesenimi stropi, sicer konstrukcijsko dobro ohranjen, vendar s kupom »spominkov« iz preteklega življenja.

Stavba je v preteklosti doživela veliko sprememb, najopaznejše so dozidava na južni strani, kamor je umeščen tudi večji del obravnavanega stanovanja, množica pregradnih sten, ki so nastale zaradi raznih programskih delitev in sprememb, ter neugledno zunanje stopnišče in balkon, ki zapirata južno fasado s pogledom na vrt. Pri širši prenovi hiše se bo treba spopasti tudi s problemom povezav. Objekt je namreč postavljen tako, da s severno stranjo meji na cesto, na jugu pa je padec terena takšen, da je celotna etaža zamaknjena, kar ob tem, da je severni del hiše namenjen poslovnemu prostoru, ki je popolnoma ločen od stanovanjskega, oteži dostop do novega stanovanja skozi hišo.

Ob prenovi predlagam rušitev stopnišča in v eni izmed različic tudi dodanega balkona na južni strani, kar bo omogočilo več naravne osvetlive za polkletni prostor z izhodom na vrt pod stanovanjem. Vhod naj bo ob zahodni fasadi, kjer teren še omogoča vstop z ulice.

Interiera se najprej lotim s »čiščenjem« odvečnih sten, ki v glavnem ovirajo ravno del stanovanja z največjim potencialom, to je južni del, ki ponuja veliko svetlobe in pogled na vrt. Tu pridobimo dolg odprt prostor, ki omogoča veliko možnosti uporabe in poznejše prilagoditve željam stanovalcev.

Predlagam dve različici: stanovanje za dva in različico z dodatno sobo, predvidoma otroško.

V stanovanje se vstopi skozi daljši hodnik, v katerem pa kljub širini ni dovolj prostora za večjo garderobno omaro. Ob njem so postavljene tudi sanitarije, ločene od kopalnice. Na koncu hodnika je dostop do večje spalnice, ki poleg garderobnih omar vključuje tudi delovni kotiček. V južni del stanovanja umestim bivalni prostor z velikim kuhinjskim delom, jedilnico in dnevno sobo. V različici enosobnega stanovanja ta prostor na zahodni strani odprem proti že obstoječi pokriti terasi s panoramskim oknom. Mogoča sta dva ločena vstopa v bivalni del, iz hodnika in spalnice. V drugi različici se terasi in balkonu odrečem in na vzhodno stran umestim otroško sobo.

Opremo prostora predlagam po načelu dopolnjevanja starega z novim, ob jasni definiciji sodobnega posega. Stanovanje omogoča visok standard bivanja z vsem, kar sodobni človek potrebuje, in možnostjo doživljanja razkošja historičnega in lepe okoliške narave.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE