1. 10. 2011 | Besedilo: Kaja Kotnik, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Tri študentke, tri barve življenja
1. 10. 2011 | Besedilo: Kaja Kotnik, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Starši želijo enoinpolsobno stanovanje v Ljubljani preurediti v začasni dom treh študentk. Zdaj je s predelnimi stenami razdeljeno na kuhinjo z jedilnico, eno dodatno sobo, predsobo in kopalnico. Kopalnice ne želijo preurejati.
Dekleta bodo med študijem potrebovala dobro osvetljen delovni kotiček, prostor za počitek, manjšo kuhinjo s prostorom za prehranjevanje in po možnosti še družabni prostor. Če v stanovanju odstranimo vse predelne stene, pridobimo odprt, povezan in optično večji prostor, v katerem lahko ustvarimo ugodno bivalno okolje za tri študentke. Poseg hkrati izboljša osvetlitev celotne površine, kar je bistvenega pomena za kakovost bivanja.
Potrebe bodočih uporabnic stanovanja razdelijo tlorisno ureditev v navidezne »cone«. Spalno »cono« zasedajo postelje. Ločene so z delno prosojnimi predelnimi stenami. Te so lahko izdelane iz krajših pomičnih delov, da je njihovo dolžino mogoče prilagajati tudi med bivanjem. Delovnim površinam za študij namenimo drug del stanovanja. Mize so lahko postavljene vzdolžno ob eni od zunanjih sten. Lahko pa jih uredimo po tako imenovanem oceanskem tlorisu kakor v velikih pisarnah – torej, dve sta obrnjeni druga proti drugi, medtem ko je tretja prislonjena ob zunanjo steno. V drugačni različici so postelje kot pogradi dvignjene nad delovne mize. Kuhinja tvori skupaj s kopalnico tako imenovano »mokro oz. servisno cono«, saj so v tem delu vse napeljave za vodo. Kuhinja je urejena v enem nizu in se konča z jedilnim pultom. Ob vzhodni zunanji steni je primeren prostor za garderobno omaro, v kateri bodo imele študentke dovolj shranjevalnih površin.
Med navideznimi conami stanovanja ostaja prostor, ki ga lahko izkoristimo kot prostor druženja in povezovanja. Da ga bo mogoče prilagajati dogajanju, ga opremimo s preprosto premično opremo – na primer z vrečami za sedenje in mizico. Tako kot se na mestnih trgih, ki jim pravimo tudi dnevne sobe mest, za urejanje geometrijsko razgibanega in kaotičnega prostora pogosto uporablja oblika kroga ali elipse, lahko tudi stanovanje uredimo in hkrati popestrimo s krožno obliko. Preproga v obliki kroga navidezno združuje različne cone in daje vtis povezanosti prostora.
Takšna zasnova je veliko bolj odprta kot prvotna. Omogoča večje prilagajanje prostora glede na trenutno dogajanje, hkrati pa s svojo odprtostjo študentkam odvzema povsem klasične intimne kotičke stanovanja. Ob prepletu treh različnih življenjskih zgodb, študijev, interesnih dejavnosti in navad bo ta začasni dom pridobil veliko odlik. Unikaten, mladostniško živahen utrip v njem bo zagotovo zanimiv tudi za obiskovalce. Z uporabo treh različnih barv za del notranje opreme in dekorativne dodatke lahko prikažemo sobivanje treh študentk. Vsaka od njih pa bo s svojim načinom življenja, interesi in navadami še dodatno začinila prostor. S kančkom domišljije lahko to zgovorno opišejo stenske poslikave.