Posodobitev hiše iz sedemdesetih – Hiša, umaknjena v čudovito naravo pohorskih gozdov na Koroškem, je bila zgrajena v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Celovite prenove objekta, ki je predstavljal značilen primer stanja slovenskih hiš iz omenjenega časovnega obdobja, sta se lotila arhitekta Matic Škarabot in Aleš Žmavc iz biroja od-do arhitektura. Namen prenove je bil obstoječo hišo posodobiti, jo približati današnjemu načinu življenja povezati notranji bivalni prostor z zunanjim s čim manj ločnicami, saj so obstoječe majhne prostore želeli racionalizirati, povečati in odpreti proti čudoviti okolici, ki obdaja hišo.
Prenova vrstne hiše – Umirjene barve in naravni materiali zaznamujejo interier prenovljene vrstne hiše iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Nekoč majhni zaprti prostori so postali odprti in svetli ter prilagojeni sodobnemu življenju. Pod zasnovo interierja in zunanjosti hiše sta se podpisali arhitektki za notranjo opremo in krajinsko arhitekturo Marjetka Lužovec Hrvatin in Mateja Lužovec iz biroja Detajl in celota. Pri prenovi sta bili v pritličju hiše izvedeni dve bistveni spremembi. Prva je ta, da so dve ločeni stopnišči v hiši združili v eno, ki zdaj poteka od kleti do nadstropja. Druga večja sprememba pa je bila rušitev odvečnih nenosilnih zidov, ki so ločevali kuhinjo in jedilnico od bivalnega dela. Tako je nastal velik bivalni prostor s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo, ki se z drsnimi vrati povezuje tudi s stopniščem in vhodnim delom.
Objavljeno: 22. 12. 2020
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Studio Aino
Dom v hiši starih staršev – Dom, ki je urejen v hiši starih staršev, ima v svojem jedru večjo težo. Od stare hiše ni ostalo veliko, vseeno pa je čutiti njenega duha. Morda samo zaradi debelih sten in krušne peči, pravi arhitekt Luka Fabjan iz arhitekturnega biroja Studio Aino, ki se je skupaj z arhitektko Uršo Križman lotil prenove 75 kvadratnih metrov velikega pritličja hiše. Okoli sto let stara hiša je bila večkrat prezidana, nazadnje pred približno petnajstimi leti. Prvotne hiše, ni bilo več nikjer ne videti ne čutiti. Le krušna peč, ki pa je stala v prostoru, namenjenem shrambi, je govorila o njeni starosti. Prenova je bila temeljita, saj je obsegala tako odstranitev sten, vgradnjo panoramskega okna, menjavo vseh inštalacij kot vgradnjo kamina in prezračevanja. Izvedenih je bilo tudi nekaj posegov v tloris.
Prenova hiše iz osemdesetih – Hiša, ki stoji v okolici Ljubljane, je bila zgrajena v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, zato je za bivanje za tričlansko družino, potrebovala prenovo in posodobitev. Skupna velikost hiše je približno 300 kvadratnih metrov, obsega pa pritličje, nadstropje in mansardo. Po prenovi, pod katero se je podpisala arhitektka Mojca Berhtold, je zaživela v novi podobi. Svetle prostore zapolnjuje umirjena barvna shema, izbrane tapete in slike ter igriv nabor manjših kosov pohištva. Zdaj hiša, umeščena v mirno in sončno okolico bližnjega gozda, ustvarja prijetno in kakovostno bivalno okolje.
Prenova atrijske hiše v Murglah – Prenove atrijske vrstne hiše v Murglah v Ljubljani so se lotili arhitekti iz biroja a2o2 (arhitekti Eva Senekovič, Žiga Ravnikar, Klara Bohinc in Andraž Keršič). Ohranili so značilno zunanjo podobo, saj je naselje zavarovano kot naselbinska dediščina, a v notranjosti so prostore z majhnimi posegi odprli in jih prilagodili sodobnemu načinu bivanja. Ker je bila hiša s 100 kvadratnimi metri bivalne površine in pol manjšim atrijem, zgrajena leta 1982, dotrajana, so si lastniki poleg osvežitve zaželeli sodobnejšega, v osrednjem bivalnem delu odprtega tlorisa, več svetlobe in boljšo povezavo hiše z vrtom. Hiša je bila konec septembra na ogled tudi na festivalu Odprte hiše Slovenije.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.