Družinski dom, ki je videti kot tradicionalni švicarski skedenj

V podeželskem zaselku v neokrnjeni dolini reke Reppisc v züriškem kantonu je lani zrasla družinska hiša, ki po videzu skoraj ne odstopa od okoliških skednjev. Za naročnike je bilo pomembno spoštovanje stavbne dediščine območja, zato so projektiranje svojega novega doma zaupali arhitektu Borisu Egliju iz švicarskega biroja Be Architektur.

Ta je pri stanovanjski stavbi z 215 kvadratnimi metri bivalne površine in pomožnem objektu z garažama značilnosti tradicionalnih kmečkih stavb prevzel in jih reinterpretiral na sodoben način. Od daleč se hiša diskretno zlije z rustikalno okolico. Zunanja fasada je oblečena v smrekov opaž, ki se uporablja tudi pri tamkajšnjih skednjih, zaščitena je s temnejšo lazuro. V istem duhu je bila zasnovana poševna streha s temno rjavimi strešniki, značilnimi za lokalno arhitekturo. Detajl na njej, ki pri nas spričo neusmiljene količine padavin v tem poletju in razmočenega terena vzbuja posebno pozornost, sta jeklena nosilca in hkrati žlebova na napuščih, ki na konceh štrlita daleč čez streho, tako da deževnica ob straneh odteka kot slap. Odtočne cevi žlebov so bile namreč izpuščene.

Okna, ki jih je mogoče odpreti, so skrita za lesenimi polkni, medtem ko je fiksne panoramske zastekljene površine mogoče zastreti z lesenimi drsnimi vrati, ki zagotavljajo zaščito pred soncem, zatemnitev in zasebnost.

Stavba, katere predstavitev nam je posredovala spletna stran za promocijo arhitekture v2com-newswiresledi topografiji nagnjenega terena. Konstrukcija je bila namerno zasnovana brez izkopa za objektom in nasutja spredaj. Namesto tega je pritličje urejeno v vrsti nivojev na različnih višinah, ki sledijo obstoječemu pobočju. Prostori v hiši – spalnice, kopalnice, omare itd. – v njej si sledijo kot zaprti volumni, figurativno zloženi drug na drugega. To ustvarja zelo razgibano večvišinsko notranjost, pri čemer je del osrednjega bivalnega prostora odprt do slemena in dobiva svetlobo tudi skozi strešna okna. Prehod na prosto je pri dnu hiše mogoč na različnih straneh, na prednji strani pa jedilnica prehaja na podolgovato teraso, ki je pod podaljšanim in zalomljenim napuščem. Tudi to je mogoče v celoti zastreti z lesnimi drsnimi panoji.

!!galerija!!


Notranjost se z izbiro materialov zgleduje po preprosti, neokrašeni naravi tradicionalnega gospodarskega poslopja. V večini prostorov so tlaki iz zglajenega betona, razgibane stene pa so ometane s posebnim ometom, ki skupaj z betonskimi površinami vzbuja občutek nedokončanosti. V interier vnaša občutek topline zlatkast smrekov opaž, ki prevladuje v opremi kuhinje, podobno delujejo tudi izbrani kosi sodobnega rustikalnega pohištva.

Fasado prosto stoječe garaže za dva avtomobila prekriva enak opaž kot  stanovanjsko hišo, na blago nagnjeno betonsko dvokapno streho pa je nameščen fotovoltaični sistem.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE