Hiša z gankom za gorenjske nageljne

15. 3. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Žiga Lovšin in Ana Skobe

gorenjska, les, arhitektura, alpska arhitektura

V starem jedru Bohinjske Bistrice je zrasla hiša, ki sledi arhitekturi tradicionalne gorenjske hiše. Zaznamuje jo leseni gorenjski gank v sodobni različici. Tudi v notranjosti ima glavno vlogo les. Pod projekt so se podpisali arhitekti Katjuša Kranjc, Rok Kuhar in Vesna Draksler iz arhitekturnega biroja Raketa.

»Začelo se je z gankom za gorenjske nageljne in z garteljcem pred hišo. Za hišo v starem jedru Bohinjske Bistrice je bilo to izvrstno izhodišče. Tako se danes hiša, odeta v lesen ovoj, po vzoru tradicionalne gorenjske hiše, bohoti med hišami, ki so tukaj že kar nekaj časa, sčasoma bo posivela in postala del tega okolja. V ospredje bo prišel gank z rdečimi nageljni in zaraščen zelen garteljc pred hišo,« pravi arhitektka Katjuša Kranjc iz biroja Raketa.

Nosilna lesena konstrukcija je v notranjosti vidna in zaznamuje interier.

Hišo, ki se zgleduje po tradicionalni gorenjski arhitekturi, sestavljata dva dela. Prvi del je namenjen bivanju lastnika, drugi del hiše, ki je bil tradicionalno gospodarsko poslopje, pa prevzame sodobnejšo vlogo. Zdaj je v njem nova namembnost, prostori so namenjeni turističnemu najemu za krajše bivanje in oddih. Gre za dva funkcijsko ločena dela znotraj enotnega arhitekturnega ovoja.

Sodobna reinterpretacija gorenjskega ganka

»Sodobnost smo dosegli z reintrepetacijo gorenjskega ganka, ki v vzhodnem delu skorajda dobesedno sledi tradicionalni formi, medtem ko v južnem delu spremeni logiko. Gank, ki je običajno izveden v višjih nadstropjih, se v tem delu spusti do pritličja, kjer zakriva pogled na vhod v apartmajski del in ga s tem postavljala v sekundarni položaj . Prav tako zakriva velika okna v wellnessu in s tem poglede na ta intimni prostor. Vidna okna na fasadi so relativno majhna, vsa velika okna, ki sicer osvetljujejo notranjost in omogočajo lepe poglede, so skrita za lesenim fasadnim ovojem, tako da hiša še vedno sledi lokalni tipologiji,« pojasnjuje arhitektka. Funkcionalna členitev notranjosti v dve enoti se odraža tako v dinamiki fasade kot tudi zunanje ureditve. Vrt za najemnike je poglobljen in kot tak zagotavlja več intime vsem uporabnikom.

!!galerija!!


Leseno ostrešje, ki je vidno tudi v mansardi

Gre za klasično opečno gradnjo z lesenim ostrešjem, ki je izkoriščeno tudi kot nosilni element interierja v mansardi. Leseni fasadni ovoj je izdelan iz macesnovih masivnih letvic. V notranjosti je za talno oblogo uporabljen hrastov les, za pohištvo pa poleg hrasta še javor.

Arhitekturni biro Raketa je zasnoval tudi interier, ki pa še ni povsem zaključen. Tega po besedah arhitektke zaznamuje slikovita okolica, ki skupaj z veliko svetlobe vstopa v notranjost in jo z igro senc še dodatno plemeniti. »Pomembni element interierja je tudi vidna lesena konstrukcija. Kot središče hiše pa po stari gorenjski maniri kraljuje tradicionalna lončena peč s klopjo,« je še povedala sogovornica.

PREBERITE ŠE: Počitniško stanovanje: Podčrtano z gorenjskim srčkom

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE