Razgibana mansarda za mlad par – Mansarda je specifičen prostor tako za bivanje kot tudi opremljanje. Prenove in zasnove interierja dotrajane mansarde v Ljubljani se je lotila arhitekta Maruša Debevec. Nastal je sodoben in razgiban dom za mlad par. Podstrešno stanovanje je bilo pred prenovo dotrajano, zadnjič prenovljeno pred približno tridesetimi leti. Zdaj so ga v celoti temeljito prenovili, kar je vključevalo tudi zamenjavo inštalacij in oken, med prenovo pa se je pokazalo, da bodo morali sanirati tudi dele lesene konstrukcije. Obstoječ tloris je bil po besedah arhitektke Maruše Debevec zasnovan okoli večje terase, ki se odpira proti jugu. V sever¬ni del so bili umeščeni spalni prostori, preko galerije nad dnevno sobo pa je bil omogočen dostop v zgornjo etažo. S prenovo niso veliko posegali v tloris mansardnega stanovanja.
Objavljeno: 19. 12. 2022
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Janez Marolt
Vsak detajl ima svojega prijatelja – Preureditev tlorisa stanovanja v središču Ljubljane potrebam mlade družine in zasnovo interierja, ki se spogleduje z zgodovino meščanske stavbe iz prve polovice 20. stoletje, sta zasnovali arhitektki Maja Laurence in Brina Vizjak. Sprehod skozi prostore je kot pot skozi različne scenografije, ki jih zaznamujejo barve, vzorci in teksture. A preden sta se arhitektki z naročnikoma začeli pogovarjati o vizualni podobi bodočega doma je bilo treba tloris 95 kvadratnih metrov prilagoditi sodobnemu bivanju. Prej manjšemu stanovanju, ki je bilo že dolgo prazno in je imelo za današnje navade nelogično zasnovo, v kateri je najboljše mesto z velikim oknom zasedala kopalnica, so priključili prostorno sobo sosednjega stanovanja in zaprli prehod med enotama. Lastnika sta si želela odprt tloris, v katerem bi imel osrednje mesto dnevni prostor z odprto kuhinjo, primeren za družabno življenje ob pripravi jedi, prostorno otroško sobo, spalnico in dve kopalnici. Treba je bilo najti tudi rešitev tudi za ozek, dolg, temen, a po površini potraten hodnik na notranji strani stanovanja.
Objavljeno: 19. 12. 2022
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: arhiv od-do arhitektura
Stanovanje s pogledom na Golovec – Stanovanje v eni izmed novogradenj v prestolnici ponuja lep razgled na Golovec. Prav ta zelena kulisa je mlad par prepričala v nakup. Zasnove sodobnega interierja so se lotili v biroju od-do arhitektura. Stanovanje na 82 kvadratnih metrih ponuja svetle prostore, ki so z velikimi steklenimi površinami usmerjeni proti zeleni kulisi ljubljanskega Golovca. »Izhodišče zasnove interierja je temeljilo na čim večji izkoriščenosti prostora z jasno volumetrično zasnovo pohištva, ki se v vseh prostorih dotika sten od tal do stopa. Osrednji prostor tako ostaja prazen in se vanj umesti zgolj jedilna miza in sedežna garnitura,« sta pojasnila zasnovo interierja arhitekta Matic Škarabot in Aleš Žmavc iz biroja od-do arhitektura.
Počitniški apartma za dva – Podstrešno stanovanje, ki meri le 23 kvadratnih metrov, z lepim razgledom na Bohinjsko jezero in Alpe, zaznamuje masivni smrekov les. Mini apartma za dva je zasnovala arhitektka Meta Kutin. Hiša, v kateri je apartma, je bila večkrat prezidana in brez pravega reda razdeljena v več majhnih stanovanjskih enot. Tako je imelo po besedah arhitektke Mete Kutin iz biroja mKutin arhitektura tudi majhno podstrešno stanovanje dokaj zapleten tloris, a hkrati veliko odliko: čudovit razgled skozi podstrešno okno na Bohinjsko jezero in Alpe.
Objavljeno: 19. 12. 2022
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Gregor Ravnik
Interier po navdihu belokranjske vezenine – V sodobni interier stanovanja v Ljubljani je notranja oblikovalka Nina Bohte vnesla delček Bele krajine. Vzorec belokranjske vezenine je bil navdih za oblikovanje doma za mlado družino. Stanovanje, ki meri 110 kvadratnih metrov, je ob začetku načrtovanja interierja že imelo začrtane tlorise prostorov, ki jih niso spreminjali, izbran in položen parket ter keramiko v kopalnicah. Notranja oblikovalka Nina Bohte se je zato skupaj s sodelavko prav tako notranjo oblikovalko Anamari Pavlič osredotočila na razporeditev pohištva po posameznih prostorih in skladen dizajn po celotnem stanovanju. Projekt je bil ustvarjen za mlado družino. Ena redkih zahtev naročnikov je bila, da v moderen interier vnesemo delček Bele krajine. To je bilo vodilo pri oblikovanju.
Stanovanje, kjer ima domišljija prosto pot – V stanovanju ob vznožju Golovca si je svoj mali košček raja želel urediti mlad intelektualec, ki je zasnovo interierja prepustil kreativnosti arhitektov. Nastal je ambient, odet v temne barve in tapete z razkošnimi naravnimi motivi, pravzaprav čaroben prostor za mladega svetovljana, ki svoj mir in navdih najde v prebiranju knjig. Stanovanje se na eni strani dviga nad razmeroma prometno obremenjeno cesto in je usmerjen proti centru mesta, na drugi strani pa se pogled odpre proti gozdu. Arhitekti Tina Begović, Urša Kres in Urban Pahor iz biroja idea:list studio so ga zasnovali po meri uporabnika.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.