Podeželsko katalonsko hišo so s prenovo posodobili.
11. 4. 2022 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Foto arhiv biroja Puig-Mir
Prenova podeželske hiše iz 15. stoletja
11. 4. 2022 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Foto arhiv biroja Puig-Mir
Arhitekturni biro Puig-Mir se je lotil prenove stare katalonske podeželske hiše, ki so jo lastniki želeli ohraniti v izvirni podobi, a hkrati jo s spoštovanjem do materialov in okolice preoblikovati za sodobno bivanje.
Stara podeželska hiša Ca l'Andreu, ki izvira iz 15. stoletja, se nahaja v naravnem okolju Serralada de Marina s pogledom na Barcelono, od katere je oddaljena le 20 minut vožnje. Gre za tako imenovano tradicionalno hišo 'masía', značilno za arhitekturno zapuščino katalonske pokrajine. Tovrstne hiše spominjajo na neke druge časa, njihova ohranitev pa je po mnenju arhitektov odvisna od tega, ali so lahko v teh časih primerne za bivanje.
Po številnih dozidavah in predelavah v preteklih letih ter po prvem posegu v pritličju hiše so se zdaj arhitekti iz biroja Puig-Mir lotili in preoblikovali tudi prvo nadstropje, v katerem so ustvarili dom za lastnike hiše. Že leta 2011 so lastniki naročili popolno prenovo pritličja, ki naj bi bil za turistične namene. Že takrat so si želeli prenovo, ki bo spoštovala dediščino stavbe in minimalno vplivala na okolje. Kot pravijo arhitekti, so se z naročniki strinjali, da je treba poudariti značaj masíe in njen izvor. Zato so pri prenovi uporabili tradicionalne materiale, ki ustrezajo trajnostnim standardom in nudijo sodobno udobje.
Nekoč shramba, zdaj prostorni dom
Prvo nadstropje hiše je bilo nekoč namenjeno shranjevanju. Imelo je malo svetlobe in majhne zaprte prostore. Zato so ta del hiše najprej očistili in odstranili odvečne obloge ter tudi nekatere nenosilne stene. Tramove, ki so jih pobarvali v belo, so pustili vidne. Dodali so nekaj novih oken in poskrbeli za prezračevanje. Tako je zdaj mansardni del hiše svetel in precej bolj prostoren. S tem so dosegli boljšo prehodnost med notranjimi prostori in izboljšali naravno osvetlitev.
Dodatna terasa
Po prenovi pa se bolje prepletata zunanjost in notranjost. Obstoječi terasi so dodali še eno, ki omogoča tudi dostop do hiše neposredno v zgornje nadstropje. Poskrbeli so tudi za senčenje, kar omogoča uporabo v različnih letnih časih. Tla terase so ohranili oziroma dodali ročno izdelano glineno keramiko.
!!galerija!!
V hišo so tla strukturno ojačali in jih dodatno izolirali, s tem pa rešili tudi težavo zvočne izolacije in drugih napeljav, ki so zdaj speljane po tleh. Za talno oblogo so po vseh notranjih prostorih uporabili mikrocement. Tako lesen strop, tramovi kot tudi stene so beli, pohištvo pa svetlih naravnih odtenkov.
Pohištvo, ki ne zapira sten
Pohištvo je narejeno po meri posameznih prostorov. Pri umeščanju pohištva se niso odločili za zapiranje vseh kotičkov, raje so jih pustili odprte, saj tako prostori delujejo prostornejše in omogočeno pa je tudi boljše prehajanje svetlobe. »V tem novem belem in teksturiranem interierju nepopolnosti predstavljajo dodano vrednost,« pravijo arhitekti in dodajajo, da so pri tem projektu želeli izbrati in postaviti v ospredje lokalne materiale, ki dišijo po podeželju, ki se starajo na naraven način in pridobivajo patino časa.
»Pri opravljanju svojega dela ne razlikujemo med arhitekturo, notranjo opremo in dekoracijo. Vse je rezultat enakega razmišljanja, katerega cilj je ustvariti želeni interier in vzdušje v njem,« še poudarjajo arhitekti.