Prepletanje starega in novega

22. 3. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko

staromeščansko stanovanje, prenova, Gaser arhitektura

Stanovanje v eni od starejših hiš v središču Kopra je potrebovalo posodobitev in prilagoditev sodobnim zahtevam bivanja. Projekta so se s spoštovanjem do starega in zgodovine hiše lotili v biroju GASER Arhitektura. Nastal je preplet starih kosov pohištva in sodobnega oblikovanja, ki skupaj pišejo novo zgodbo bivanja.

»Izziv je bil ohraniti duh hiše in s spoštovanjem do zgodovine uskladiti prostor ter opremo za sodobno bivanje,« pravi arhitektka Zana Starovič iz biroja GASER Arhitektura, v katerem so se lotili prenove stanovanja in zasnove interierja.

S spoštovanjem do starega

Lastniki so si želeli, da bi speljali tako prenovo kot tudi zasnovo interierja v odnosu do starega, ohranili duh stanovanja in ga hkrati prilagodili sodobnim potrebam. To je po besedah arhitektke pomenilo, da z ne prevelikim posegom, ustvarijo udobje, ki ga nudijo večja kopalnica, večji povezani bivalni del, daljša sedežna, velik kuhinjski otok …

Sodobna oprema se lepo poda v star okvir stanovanja.

Stanovanje, ki je v eni od starejših hiš iz 14. stoletja v središču Kopra, meri 90 kvadratnih metrov. Vhod s skupnega stopnišča je neposredno v bivalni prostor, ki obsega kuhinjo z delovnim otokom, jedilno mizo, sedežno garnituro in sedalni kotiček s skrinjo ob peči. Iz bivalnega dela je vhod v spalnico in otroško sobo, kopalnico ter skozi verando na notranji vrt. V ta del sta umeščena še stranišče za goste in utiliti.

Odprt in večji bivalni del

Obstoječ bivalni prostor je bil po besedah arhitektke preveč razdeljen, zato so ga povezali s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo ter vhodom. Ukinili so vetrolov in na ta račun razširili bivalni prostor. Vetrolov predstavlja že samo skupno stopnišče objekta in ni bilo večje potrebe po dodatnem v stanovanju.

Kopalnico je bilo treba v celoti prenoviti, saj ni imela vsega za bivanje. Povečali smo jo na račun hodnika pred kopalnico, ki prav tako ni služil ničemur. Sobe so ostale v obstoječem gabaritu, tudi predelne stene so ostale enake, prav tako vidna lesena konstrukcija. Z inštalacijami, kot še pove arhitektka, niso želeli obremenjevati obstoječega, zato niso posegali v zidove, ampak večino speljali po vrhu ali pa pod streho.

!!galerija!!


Ponekod so očistili omet ter izpostavili obstoječe lesene nosilce in stebre, pa tudi ukinili spuščen strop kuhinjskega dela.

Restavrirano stavbno pohištvo

»Ustvarjanje novega zahteva svoj jezik ravnih ploskev in linij ter sodobnih materialov, a se lahko s starim poveže v barvi, v prehodu. Tako se na primer nova kuhinja zliva z barvo stene, spodnji del v lesu pa s talno oblogo,« pravi Zana Starovič. Ohranili in restavrirali so tudi stavbno pohištvo, zlasti zasteklitev verande je bila po besedah arhitektke velik zalogaj, ki pa ima zdaj poseben čar.

»Prav tako smo ohranili staro orehovo omaro in jo postavili ob bok gladki sodobni garderobni omari. Enaka kombinacija se pojavi v kopalnici s starinskim okvirjem ogledala in sodobnim steklom prhe oz. sanitarnih elementov in obdelave v mikrotopingu, medtem ko je v wc-ju za goste ohranjena stena s starinsko poslikavo, ki razkriva zgodovino stavbe skozi njene različne opleske,« je povedala arhitektka.

Vrt ni potreboval drugih posegov kot umestitev opreme in osvetlitve.

Za tla so izbrali hrastov parket v velikem formatu z vidnimi grčami. Pohištvo je gladko v barvi hrasta in nežno sive. Tudi stene in strop so popleskani v nežno siv odtenek, stavbno pohištvo in dekorativne tkanine pa odete v temnejšo sivo barvo. Osvetlitev je zasnovana točkovno in s toplimi snopi definira ter ločuje ambiente.

Stanovanju pripada tudi vrt, ki po besedah arhitektke ni potreboval drugih posegov kot umestitev opreme in osvetlitve. »Težko bi zasnovali lepšo kuliso, kot jo dajejo okoliški zidovi iz vidnega kamna z vso težo časa, ki je zapisana na njih,« poudari sogovornica.

In kaj je bilo najzahtevnejše za izvedbo? »Najti pravo ravnotežje med starim in novim, da ne bi zapadli v nostalgijo, v patos stvari, ki potem v stanovanju niso uporabne. Bistveno je bilo najti starim stvarem novo funkcijo ali pa jih ukiniti in nadomestiti z novimi, ki prostor prav tako obogatijo. Hkrati pa paziti, da funkcionalnost ne pripelje do tega, da zavržeš vse staro, ampak se poglobiš v rešitve, preučiš kose in jim najdeš prostor,« odgovarja arhitektka.

Sprejemanje kompromisov

Med zasnovo interierja je bilo po njenih besedah treba sprejeti kar nekaj kompromisov. Na primer, kuhinja, kot jo snujejo v sodobnih stanovanjih, ima v njihovih projektih omare vselej do stropa. Prav tako garderoba. To so običajno stanovanja z višino stropov med 250 in 260 cm, tukaj je bila višina stropa 310 cm, ta je star, ni raven, robovi so zaobljeni. »Ne glede na to, kako funkcionalno je imeti zaprte omare do stropa in ne brisati prahu z njih, v tem primeru to ne gre. Od starih krivih sten in stropa se je treba s pohištvom odmikati. Lahko bi spustili strop, naredili ravno mavčno kartonsko površino in osnovali kuhinjo in garderobo do stropa, a s tem bi stanovanje zgubilo svoj čar,« poudarja sogovornica. Podobno je bilo v kopalnici, kjer so po njenem mnenju najbolj funkcionalne omarice za ogledalom nad umivalnikom. V tem primeru so se raje odločili za starinski okvir ogledala, ki je lepo povezal ambient kopalnice s preostalim delom, za shranjevanje pa so našli drugačno, prav tako funkcionalno rešitev. »Vsak projekt ima svoje izzive in več kot jih je, bolj te silijo v iskanje rešitev, ki na koncu pripeljejo do rezultata, na katerega si ponosen,« zaključi arhitektka.

PREBERITE ŠE: Prenovljeno staromeščansko stanovanje

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE