Sanjske počitniške hiške

15. 8. 2022 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: arhiv biroja iraisynn attinom

grška arhitektura, grški otoki, Santorini, počitniške hiške

Arhitekturni biro iraisynn attinom se je lotil zasnove štirih počitniških hišk na priljubljenem grškem otoku Santorini. Bele zglajene hiške, značilne za Santorini, se zlivajo s pokrajino in razvajajo s čudovitimi razgledi.

Santorini je najjužnejši otok skupine Kikladi, zaznamujejo ga vulkanska pokrajina in značilna arhitektura z belimi hišami, ugnezdenimi v skalovje klifa, in modrimi okni ter čudovitimi razgledi. V biroju iraisynn attinom (glavna arhitektka projekta je arhitektka Maggie Gkika) so zasnovali štiri ločne in samostojne počitniške hiše na skalnati parceli v kraju Oia, drugem največjem kraju na Santoriniju in zelo priljubljenem pri turistih.

Zaščita pred vetrom

Glavni cilj zasnove je bil, hiške umestiti tako, da so zaščitene pred severozahodnimi vetrovi, da imajo pogled proti morju in sredozemski vulkanski pokrajini ter nudijo dovolj zasebnosti uporabnikom. Skalnata parcela je obrnjena proti severu in je izpostavljena močnim severozahodnim vetrovom, ki so značilni za to območje. Kot pravijo v biroju, so želeli z razdelitvijo glavnega stavbnega volumna na manjše dele ustvariti več zunanjih prostorov, zaščitenih pred vetrovi, vendar s pogledom na morje in kikladsko pokrajino.

Glavna spalnica

Hiše tako sledijo pobočju parcele in ustvarjajo naselje, ki spominja na tradicionalna naselja na otoku. Kompleks je sestavljen iz osmih monolitnih volumnov pravokotne oblike z obokanimi stropovi, zasebnimi dvorišči, bazeni in delno odprtimi prostori. Posamezna stanovanjska enota je sestavljena iz dveh glavnih prostorov, v enem sta dnevna soba in kuhinja, v drugem pa glavna spalnica, kopalnica in še ena  spalnica v zgornjem nadstropju. Notranjost hišk je zasnovana podobno kot zunanjost – izčiščeno, a z vsem udobjem, ki ga potrebujemo na počitnicah.

V ospredju trajnostni materiali

Drug pomemben cilj projekta je bil, kot pravijo v biroju, izbira trajnostnih materialov za gradnjo. Želeli so uporabiti čim več gradbenih materialov lokalnega izvora. Hiše so tako zgrajene iz lokalnega kamna. Debele kamnite zunanje stene dobro kljubujejo toploti in pregrevanju. Za stensko oblogo so izbrali ekološki naravni omet 'Kourasani', odkrit v stari Grčiji. Umazano bela barva odbija sončne žarke in preprečuje pregrevanje objekta. Ta omet vsebuje dve sestavini: predelan vulkanski pepel s Santorinija in keramični prah iz naravnega kamna.

!!galerija!!


Večja okna in vrata so postavljena na vzhodno fasado objekta, na severni strani pa so odprtine manjše, saj s tem prispevajo k hlajenju hiš v vročih mesecih leta. V mansardi hišk je tudi strešno okno – element, ki se zgleduje po lokalni arhitekturi, ta pa v poletnih nočeh olajša odvajanje toplega zraka, skoncentriranega v zgornjem nadstropju. Poleg tega se za senčenje uporabljajo pergole iz lesa in trstičja ter vzpenjave rastline in drevesa.

»Zgoščena struktura novega naselja, raznolikih volumnov, zaprtih dvorišč, senčnih prehodov in pergol, ustvarja hladno mikroklimo za uporabnike. Umestitev počitniških hiš, ki temelji na poletnih vetrovih, in bazeni, ki obkrožajo  posamezne enote, prispevajo k naravnemu prezračevanju in hlajenju celotnega stanovanjskega kompleksa,« še pravijo v biroju iraisynn attinom s sedežem v Atenah o projektu, ki nam ga je posredovala spletna stran za promocijo arhitekture v2com-newswire.

Terase ob hišah prispevajo k zbiranju in shranjevanju deževnice, kar je zelo pomembno na področjih, kjer primanjkuje vode, kot so Kikladi. Na preostalem delu parcele pa bodo zasadili nizko sredozemsko vegetacijo in nekaj palm.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE