Vrstna hiša za mlado družino

31. 1. 2022 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Janez Marolt

Tina Rugelj, interier, novogradnja, vrstna hiša, hiša

V Studiu Tina Rugelj arhitektura + oblikovanje so se lotili zasnove interierja družinske hiše. Čeprav je šlo za novogradnjo, so morali poseči v podolgovat tloris, da so dobili funkcionalen in odprt bivalni prostor, ki je povezan z vrtom.

»V ozki in dolgi vrstni hiši se lahko hitro znajdemo pred zagato, kako vanjo smiselno umestiti večje shranjevalne površine in druge kose pohištva, ne da bi pri tem prostor še bolj zaprli,« pravi arhitektka Tina Rugelj. Hiša za mlado družino je novogradnja. K projektu so arhitektke iz biroja Studio Tina Rugelj arhitektura + oblikovanje pristopile v fazi, ko je še bilo mogoče izbrati talne in stenske obloge ter prestavljati inštalacije. Tako so nastale tudi spremembe v tlorisu oz. razporeditvi bivalnega prostora, ki je v pritličju hiše.

V večnamenskem kubusu se skrivajo različne funkcije: na vhodu so obešalniki, s strani je vhod v wc, v jedilnici pa se za rebrasto oblogo skriva servirna omara.

Podolgovat tloris

Tloris hiše je podolgovat. Vhod je skozi prostorno vhodno vežo ali pa skozi dodaten prostor, namenjen kurilnici in pralnici, ki je z vrati povezan z vežo. Prostor se nato zoži, na eni strani je vhod v dnevni wc, na drugi stopnišče v zgornje nadstropje. Pritlični del je namenjen kuhinji z jedilnico in velikemu dnevnemu prostoru, ki je povezan z vrtom. V prvem nadstropju so spalni prostori: tri spalnice, delovni prostor in dve kopalnici. Otroški sobi povezuje skupni balkon.

»V začetku je bil pritlični del zelo zaprto zasnovan – kuhinja je bila ločena, manjši dnevni prostor pa je bil na koncu tlorisa. V idejnem projektu smo zato predlagali zasuk kuhinje in dnevne sobe ter krožno zasnovo okoli kuhinjskega otoka. Ta poseg je tako optično kot funkcionalno spremenil značaj prostora, ga povečal in razširil,« pojasnjuje arhitektka. Lastnika sta zlasti želela dobro izkoristiti vse površine in vnesti svoj značaj v interier. Ta del hiše je pri snovanju interierja predstavljal tudi največji izziv, saj so želeli, da bi bil čim bolj odprt, krožen in povezan z vrtom. 

Opečnato rjav kubus

»Za ohranjanje odprtosti in pretočnosti prostorov v hiši skrbi več funkcionalnih ovojev. S svojo barvitostjo in premišljeno prostorsko umeščenostjo poskrbijo za gladke prehode med prostori, pri čemer določene prostore delno pregradijo in s tem omogočijo njihovo dodatno rabo. S prvim barvnim ovojem se srečamo že pri vstopu v hišo. Ko v prostorni veži odložimo kolo, skiro in drugo športno opremo, se mimo sobe s pralnico in shrambo napotimo do dnevne sobe, pred katero nas pričaka v ovoj oblečen dnevni WC,« pojasnjuje Rugljeva.

!!galerija!!


Ta je nastal zaradi nerodno umeščenega wc-ja v pritličju. Tega po besedah sogovornice ni bilo mogoče prestaviti, so pa to slabost izkoristili in iz nje naredili prednost. Skrili so ga med vhodno omaro in servirno omaro na drugi strani dnevnega dela. Vse stranice in vrata so oblekli v oblogo, ki ima na vsaki od treh strani drug namen: na vhodu obešalnike, s strani je vhod v wc, v jedilnici pa se za rebrasto oblogo skriva servirna omara.

Omenjeni kubus so oblekli v vpadljiv odtenek opečnato rjave, ki izstopa med umirjenimi belimi, sivimi in naravnimi odtenki. In daje interierju prav poseben značaj. »Pri odločanju o barvni shemi hiše smo izbirali med različnimi opečnatimi odtenki, na koncu je prevladal kar odločen ton, ki se ujema z značajem in dinamiko mlade družine,« pravi arhitektka. V tem delu hiše se pojavi še nekaj poudarkov v istem odtenku, kuhinjo so odeli v svetlo sivo barvo, zofo pa v temnejšo antracitno.

Mladinska soba z bralnim kotičkom

V nadstropju hiše sta otroška in mladinska soba. V sobi za starejšega otroka so se odločili izkoristiti visok strop ter umestili bralni in igralni kotiček nad spalnim delom. Po meri narejen večnamenski sestav izkorišča višino in ponuja drugačno bivalno izkušnjo. Nad posteljo je kotiček za branje in druženje s prijatelji, ob postelji pa so odprte in zaprte površine za raznorazne otroške reči.

V sobo za mlajšega otroka so po besedah arhitektke želeli umestiti čim več shranjevalnih površin, hkrati pa so imeli v mislih tudi poznejši čas, ko bo otrok zrasel in bo potreboval kotiček za pisanje domačih nalog. Zdaj je na tem mestu igralni kotiček.

Spalnica za starša je odeta v umirjene odtenke. Ob njej je kopalnica, ločeni pa sta s steno iz mlečnega stekla.

PREBERITE ŠE: Prenova vrstne hiše


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE