Kam obesimo slike, ki niso cenena dekoracija

Pogosto imamo priložnost brati priporočila za obešanje slik, a se običajno ukvarjajo z vizualnimi učinki, upoštevajoč razmerja, barvno skladnost in podobno, ali pa nam svetujejo po tehnični plati: obešala, žebljičke, vijake … Redkeje pa izvemo, kdaj lahko klima v bivalnem prostoru škodi slikam ali slika bivalni klimi. So tudi takšni primeri? Preberite v nadaljevanju.

Slik ne obešamo nad vire toplote ali v njihovo bližino

Toplota ogrevala lahko slikam precej škoduje. Resda se njihovi materiali in tehnike zelo razlikujejo, toda velike temperaturne spremembe lahko deformirajo papir in platna, barva lahko razpoka, stare fotografije porumenijo, na slike, ki niso zaščitene s steklom, se zapeče prah. Prah se odlaga predvsem na slike nad ogrevalnimi napravami, kot so radiatorji, peči ali kamini, saj topel zrak struja navzgor.

Izogibamo se osončenih površin

Mesta s prijazno svetlobo so za slike resda pomembna, vendar se moramo izogibati zelo osončenih mest tik ob oknih ali balkonskih vratih. Predvsem UV-žarki imajo lahko močan vpliv na trajnost papirja, tiska, barv in povzročijo bledenje. Če slike že obešamo na osončene stene, zastrimo okna z zavesami ali slike (grafike, fotografije, plakate ali reprodukcije) zaščitimo z UV-zaščitnim steklom.

Slike in visoka zračna vlaga se ne razumejo

Slik ne izobešamo v prostore z zelo visoko zračno vlažnostjo, kot so kopalnice, kuhinje, zimski vrtovi ali kleti. Zračna vlažnost papirju, barvam in platnu škodi, zato jih obešamo raje v prostore, kjer je zračna vlažnost zmerna in čim bolj konstantna.

V določenih primerih se lahko na sliki, še verjetneje pa pod njo ali na njenem hrbtišču, pojavi plesen. Vendar morajo biti za to izpolnjeni pogoji: v ne prekomerno vlažnem bivalnem prostoru, kot sta denimo dnevna soba ali spalnica, so neizolirane zunanje stene precej hladnejše kot druge. Če je temperaturna razlika velika, se lahko iz molekul vlage v zraku naredi kondenz – usede se kot meglica na steklo slike, ki je obešena na mrzli steni, še pogosteje pa se naredi na steni pod sliko. Na vlažnih stenskih površinah pa se rada naseli plesen, ki pomeni zdravstveno tveganje. Nujno je, da v takšnih razmerah zraku v prostoru omogočimo, da bo ob zunanjih stenah krožil, zato obnje ne postavljamo pohištva, knjižnih polic in nanje ne obešamo slik.

Slik ne izobešamo v prostore z zelo visoko zračno vlažnostjo, kot so kopalnice. Foto: Shutterstock

Kje je slika varno obešena

Slike večjih dimenzij, posebej uokvirjene in zastekljene, so lahko zelo težke. Takšnih ne obešamo na tanke mavčnokartonske stene, na stene, ki so izpostavljene zunanjim vibracijam. Vedno izberemo za določeno konstrukcijo stene namenjena obešala in pritrdila (vijake, žeblje itd.), nasvet poiščimo pri mojstru, ki nam je sliko uokviril, ali v železnini. Kljub upoštevanju teh priporočil pa moramo pomisliti tudi na izredne razmere, kakršne so potres. Zato težkih slik nikoli ne obešajmo nad posteljo ali sedežno garnituro.

Svetila za slike naj bodo namenska

Če nameravate slike v svojem domu izpostaviti z osvetlitvijo, izberite namenske luči, ki se manj segrevajo. Ker svetilke za slike z žarnico na žarilno nitko čedalje pogosteje zamenjujejo LED-svetilke, se ta problem zmanjšuje. LED-lučke namreč oddajajo manj toplote in manj infrardečih žarkov kot tradicionalne žarnice. Druga prednost  je, da porabijo manj elektrike in imajo dolgo življenjsko dobo. In ko smo že pri svetlobi za slike: za tiste v naših domovih je primerna barvna temperatura 2700 K, za galerije 3000 K.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE