Kolumna Mateje Tamše: Načrtovanje kopalnic v montažni hiši

Če sem se v eni od prejšnjih kolumn posvetila načrtovanju kuhinje, bom v današnji nekaj besed namenila še načrtovanju naših dveh kopalnic.

Tipske montažne hiše imajo za to različne rešitve. Velikokrat je v spodnjem nadstropju samo majhen WC, zgoraj pa sta dve kopalnici – ena v povezavi s spalnico za starše, druga za otroke. Nama ta rešitev ni bila všeč, dve kopalnici v enem nadstropju sta se mi zdeli preveč. Želela sva si, da je v spodnjem nadstropju možna predelava kabineta v spalnico ter poleg 'celotna kopalnica', da lahko v primeru poškodbe, oslabelosti za svoje osnovne potrebe v celoti poskrbiš brez hoje po stopnicah. Za zgornjo kopalnico sem želela, da  bi bila najbližje najini spalnici in ne na drugem koncu hodnika, obenem pa nisem hotela, da  bi bila poseben del najinih spalnih prostorov. In po možnosti naj bi imela 'vse' – torej kopalno kad, prho, umivalnik ali dva ter WC-ja in bide.

Zato sva s pomočjo arhitekta prilagodila načrte tako, da bo v spodnjem nadstropju manjša kopalnica s prho in WC-jem, zgoraj pa večja, ki bo imela breznivojsko pršno kabino, kopalno kad, WC, bide ter dva umivalnika. S spodnjo kopalnico nismo imeli kakšnih večjih težav – je sicer majhna, v njej je umeščen umivalnik, WC in tuš z običajno kabino za prhanje, kar je bilo vse, kar sem želela. Z umestitvijo in razporeditvijo elementov v večji kopalnici pa smo imeli precej več težav in iskali primerne rešitve kar nekaj časa. Predvsem nam je težavo delala velikost spalnice v kombinaciji s kopalnico in razpoložljivo širino hiše ter umestitev pršne kabine. Na koncu sva se odpovedala posebnemu garderobnemu prostoru, se sprijaznila samo z vgradno omaro po vsej steni. Tako je postala kopalnica ravno prav velika, da smo vanjo umestili vse želje. Tlorise obeh kopalnic z vami delim spodaj.

Tiste stene, v katerih so napeljane cevi, so v montažni hiši namreč malo debelejše (in dražje).

Nekaj pozornosti je treba posvetiti umestitvi prostorov in napeljav tudi z vidika inštalacij v hiši. Tiste stene, v katerih so napeljane cevi, so v montažni hiši namreč malo debelejše (in dražje). To pomeni, da je v primeru, da kuhinjo in kopalnico postavite vsako na svoj konec hiše, takšnih sten ter cevi več, kar hišo draži. Smiselno je upoštevati tudi potek cevi za kanalizacijo, saj se odtekanje po njih do določene mere sliši – in si na primer ne omisliti WC kotlička v steni ob vzglavju postelje. Poleg tega je treba smiselno speljati tudi oddušnike na streho. Pri nas smo na ta račun morali v zgornji kopalnici zamenjati mesti WC-ja in bideja, saj bide oddušnika ne potrebuje, WC pa ga). Pri nas sta kopalnici ena nad drugo in WC-ja postavljena ob isti – zunanji steni. Vse te želje in odločitve se potem združijo na sestanku za projektiranje, kjer svoje povedo tako arhitekt, projektant strojnih  inštalacij in električar ter se doreče dokončen tloris hiše.

Vsaka nadgradnja stane – in če imaš malenkost bolj zahteven okus, doplačila hitro nanesejo kar precej. 

Mislim, da je pri vseh ponudnikih montažnih hiš sistem opremljanja kopalnic podoben – na voljo imaš neki cenovni okvir ploščic, opredeljen na kvadratni meter, ter neko osnovno ponudbo sanitarne keramike, ki je vključena v ceno hiše na ključ. Lahko ste pozorni tudi na to, do katere višine je vključeno polaganje keramike po steni ter na morebitna doplačila za način polaganja (npr. v kot 45 stopinj). Vsaka nadgradnja stane – in če imaš malenkost bolj zahteven okus, doplačila hitro nanesejo kar precej. Midva sva se najprej odločila, da WC, bide, umivalnik, nekatere armature izberemo iz njihove ponudbe, medtem ko sva prhi že v času vzorčenja nadgradila – pri spodnji samo za kabino, zgornja pa je postala breznivojska prha s kanaleto ter stekleno pregradno steno. 

!!galerija!!


Naslednja točka je bila izbor keramike. Na tem mestu lahko omenim, da imajo sodobne kopalnice tudi druge rešitve – stene, barvane z vodoodporno barvo, microtopping ipd. Midva sva se vseeno odločila za tradicionalno rešitev – torej keramiko. To je zahtevalo nekaj dni hoje po salonih, da sva sploh prišla do idej, kaj je obema všeč in kateri stil ploščic ustreza okusu naju obeh. Potem sva vse skupaj morala še nekajkrat prespati, preden sva naročilo dokončno potrdila. Odločila sva se za isti tip stenskih ploščic v obeh kopalnicah, pri čemer bo spodnja v hladnejših odtenkih sive kombinirana z belo in sivimi nevtralnimi talnimi ploščicami, zgornja pa bo toplejša, bež, s talnimi ploščicami v imitaciji lesa.

Keramiko lahko pri najinem izvajalcu hiše izbereš v katerem koli salonu, kjer jo potem oni kupijo in dostavijo na mesto montaže. Razliko za doplačilo nad pogodbeno ceno ploščic ti seveda zaračunajo, kot tudi polaganje ploščic posebnih dimenzij ter posebne načine polaganja. Ploščice – vsaj tiste za pod toplotno črpalko, moraš imeti izbrane in dostavljene približno dva meseca po začetku montaže, ostale pa še malo kasneje. Večina vam bo svetovala, da je to bolje urediti že prej, sploh če izberete ploščice, ki jih je treba še naročiti in dobaviti v Slovenijo. Seveda pri nas tudi pri tem ni šlo vse brez zapletov. Ploščice sva naročala zadnji trenutek – potem pa so ravno namesto ploščic, ki sva jih potrebovala najprej, v Španiji naložili napačne. Nato sva v zadnjem trenutku izbrala nadomestne iz zaloge. Ampak, pri montaži toplotne črpalke so monterji eno od ploščic odkrušili,  tako da so jih morali odstraniti,  v tem času pa so izbrane iz Španije že prišle. Zaradi ploščic sem se pravzaprav – po domače rečeno – ogromno presekirala. Kdaj bodo, bodo pravočasno, ali izbrati nadomestne, kako jih skombinirati v cel koncept, potem je bilo pa na koncu koncev vse zaman. Me prav zanima, kaj naju v zvezi z njimi še čaka; v tem tednu, ko je objavljena tale kolumna, namreč začnejo polagati ploščice še po drugih prostorih.

Z umivalniki sem se pa res ukvarjala neverjetno dolgo in veliko. Tako zelo, da eno noč zaradi tega nisem mogla spati.

Nekaj v zvezi s kopalnico pa mi kar ni dalo miru. WC sva izbrala brezrobni, bide mi je bil že na prvi pogled všeč. Z umivalniki pa sem se ukvarjala neverjetno dolgo in veliko – videz umivalnika, ki mi je bil iz ponudbe najbolj všeč, mi vseeno ni najbolj ustrezal. Tako zelo, da eno noč zaradi tega nisem mogla spati, ker jih kar nisem mogla spraviti iz glave. Možu sem večkrat omenila, da bi mogoče lahko tam naredila kakšno nadgradnjo, pa kar ni bil za. Dokler nisva šla v salon pogledat res lepih – granitnih umivalnikov, ki so ga na koncu le prepričali. Ker smo se za to odločili tako pozno, jih bomo izvedli v lastni režiji, naknadno. To so tisti kompromisi, ki jih moramo ves čas sprejemati zakonci, kajne? 

Kopalniške omarice sem začela gledati šele pred kratkim, tiste, ki me spremljate na Instagramu, to veste – in bila kar malo šokirana nad visokimi cenami. Čeprav bi lahko rekli, da me po skoraj dveh letih ukvarjanja z gradnjo kaj takega ne bi več smelo presenetiti. Po vsej verjetnosti bo omarice naredil mizar, iz običajnih kopalniških materialov, saj najin proračun žal kakšnega tehničnega kamna na pultih več ne dopušča.

Še dober teden, pa se bo počasi že bolje videlo, kako se bodo vse te odločitve sestavile skupaj v končne prostore, in tega se že res dolgo veselim!

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE