Kolumna Mateje Tamše: Načrtovanje kuhinje

Ker se montažna hiša sestavi skupaj skoraj kot kocke, je še posebej pomembno, da so priključki za vse strojne inštalacije, pa tudi kuhinjske aparate in kopalniške elemente na pravih mestih. Tako smo že v fazi pred dokončno izdelavo PZI morali določiti, kako bodo razporejeni elementi v kuhinji.

Naša hiša izhaja iz ene najbolj prodajanih tipskih hiš izbranega ponudnika, z nekaj prilagoditvami pa smo za kuhinjo pridobili dodaten prostor in jo tako precej povečali. Načrtovanja kuhinje smo se lotili skupaj z arhitektom, ki pozna življenjski slog naše družine. Ni nam pomagal internet, čeprav moram reči, da me je ob nekaterih zapisih na spletu kar malo spreletel srh, ko sem ob pripravi tegale prispevka našla, česa vsega nismo upoštevali, pa bi morali (?) ... Ali pa bi mogoče lahko?

Podrobnejše načrtovanje kuhinje se je začelo kmalu po začetku montaže hiše – zaradi dobavnih rokov se je smiselno k temu spraviti vsaj nekaj mesecev, če ne pol leta pred trenutkom, ko želiš imeti kuhinjo zmontirano. Po pomoč, predvsem za praktične nasvete v zvezi s kuhinjo, sem se obrnila tudi na svoje sledilke na Instagramu, saj veste – nič ni boljšega kot nasvet iz prakse in učenje iz napak drugih. Dale so mi kar nekaj nadvse praktičnih nasvetov in idej, kako kuhinjo narediti kar najbolj uporabniku prijazno in funkcionalno, tako da v njej uživaš in postane srce hiše. Katere so bile praktične ideje sledilk? Višji pult, predali vsaj po delu kuhinje, nižjem od pasu, koš za smeti z odpiranjem na senzor, skrite vtičnice, dvignjena pečica, zelo so pohvalile tudi dvignjen pomivalni stroj, omenile možnost omare s skritimi in razstavljenimi kuhinjskimi pripomočki, senzorski LED-trak pod visečimi omaricami, priporočile so mi vsaj eno ozko višjo omarico za olje in kis ter predal pod pečico za stvari, ki se v manjših kuhinjah hranijo kar v pečici. Ogromno jih je pohvalilo izvlečno pipo. Pri koritih smo se malo zapletle, saj je bilo dejansko nemogoče reči, kakšen tip korita priporočajo, ker vsaki ustreza nekaj drugega.

Kakšne so bile najine želje? Po najinih dosedanjih izkušnjah je kuhinja res prostor, v kateri oziroma vsaj blizu katere preživlja tako naša družina kot tudi vsi, ki nas pridejo obiskat, največ časa. Otroci so neprestano lačni, prisežem! Jaz sem si želela dvignjeno pečico in pomivalni stroj, ameriški hladilnik z ledomatom, oba sva velika kavoljubca, zato kuhinja enostavno mora imeti vgradni kavomat na najbolj dostopnem mestu. Želela sem tudi omare do stropa, ker bi se rada pri načrtovanju vseh površin v hiši res izognila nabiranju prahu, ne želim pa imeti odprtih polic, ker se potem stvari na njih samo nabirajo, namesto da bi bile urejene in dekorirane.

Z arhitektom smo zelo veliko časa posvetili ugotavljanju, na kakšen način zasnovati kuhinjski trikotnik (prostor med koritom, kuhinjsko ploščo in hladilnikom naj bi bil po obsegu manjši kot 7,5 metra), da bo kar najbolj optimalen za naš življenjski slog in vse najine zahteve ter hkrati ustrezal možnostim za razporeditev, ki smo jih imeli. Glede na tloris prostora bi se bilo mogoče odločiti za kuhinjo v obliki črke U, linijsko postavitev s polotokom ali kuhinjo z otokom.

Odločili smo se za linijsko kuhinjo s polotokom ter v načrt dodali še izhod neposredno iz kuhinje, tako da lahko v primeru, da kaj zažgeš, takoj postaviš ven.

V končni fazi smo se odločili za linijsko kuhinjo s polotokom ter v načrt hiše dodali še izhod iz hiše neposredno iz kuhinje, tako da lahko v primeru, da kaj zažgeš, posodo takoj postaviš ven. No, to je samo ena od praktičnih rešitev, ki jo ponujajo takšna vrata. S tem smo sicer izgubili nekaj delovne površine, hkrati pa smo se izognili kotnim omaricam, za katere so v primeru, da jih želiš dobro izkoristiti, rešitve kar drage. Poleg tega je s tem oknom kuhinja pridobila še kar nekaj svetlobe, čeprav je že prej v njej sploh ni manjkalo. Veliko dilemo sva imela pri tem, ali kuhališče postaviti na polotok ali ne. Bo pri kuhanju vse škropilo naokrog? Bi bila velika delovna površina bolj smiselna? Na koncu sva se le odločila za kuhalno ploščo na polotoku. Prevladalo je to, da si želiva, da je kuhinja socialni prostor in s kuhališčem, obrnjenim v prostor,  in tudi z nekaj barskimi stolčki ob polotoku pridobiš ravno to. Poleg tega se mi zdi to res praktična rešitev za hitre obroke, da ti ni treba pogrinjati cele mize, ampak lahko otrokom daš jesti kar na polotoku, skoraj medtem ko kuhaš – ker kaj pa so otroci drugega kot vedno lačni? Ta stavek sem ponovila z razlogom. Zadaj ob steni, nasproti kuhališča, je našlo svoje mesto korito z izvlečno pipo, poleg pa je dvignjen pomivalni stroj in mislim, da se tega ne veselim najbolj od vsega. Zdi se mi, da na relaciji štedilnik, miza, korito in pomivalni stroj trenutno preživim neobičajno veliko časa, zato res upam, da mi bo v novi kuhinji vse skupaj vsaj malo olajšano. Hladilnik ima svoje mesto na začetku kuhinje, ob shrambi, kar bo olajšalo prihod domov iz špecerije – vse stvari boš lahko odložil na pult in jih razporedil na svoja mesta v krogu dveh kvadratnih metrov. Vsepovsod pod pultom so predali – zgornji manj globoki, spodnji bolj globoki. Na otoku je še visoka in ozka omarica za olje, kis, steklenice. Pod pomivalnim strojem je predal za potrebščine zanj, pod pečico je predal za pladnje ipd. Kavni aparat pa je dobil svoje mesto v središču kuhinje – nad pomivalnim strojem.

Mislim, da smo – glede na vse možne želje in potrebe – zasnovali kar najbolj uporabno kuhinjo za našo družino. Ob pripravi prispevka sem sicer izvedela, da položaj pomivalnega stroja sredi kuhinje zaradi odpiranja ni najbolj optimalen, ampak kaj hočemo.

!!galerija!!


Mislite, da je z razporeditvijo aparatov konec z odločitvami v zvezi s kuhinjo? Potem se zelo motite. Naslednja faza je vrsta kuhinjskega korita in armatura/pipa. Že od začetka sem bila odločena za granitno korito, ker so mi všeč že leta. Uporabnice Instagrama imajo z njimi zelo različne izkušnje, zato menim, da je pri izbiri smiselno izbrati tudi preverjeno kakovost. Pri pipi sva imela skoraj manjši nesporazum, mož je hotel profesionalno – izvlečno pipo oz. po domače 'marsovca', pa si je na srečo v salonu potem premislil. Sva pa vseeno izbrala izvlečno pipo – bolj estetskega videza – za oboje sva izbrala slovenskega proizvajalca. Ste vedeli, da imamo pri nas kar nekaj podjetij s tradicijo, ki proizvajajo odlična korita? Želela sem korito večjih dimenzij, da se da v njem pomiti tudi pladnje – poleg tega ima tudi možnost dodajanja deske, odcejalnika ipd., kar sem pri nas zlahka našla.

Mislite, da je z razporeditvijo aparatov konec z odločitvami v zvezi s kuhinjo? Potem se zelo motite. 

Naslednja točka: ali izbrati industrijskega proizvajalca kuhinj ali mizarja? Oboji imajo svoje prednosti in slabosti in oboji so si bili po najinem povpraševanju s ceno zelo blizu. Na koncu je le zaradi tega, ker sva se odločila za črne mat fronte, zmagal industrijski proizvajalec, pri katerem so fronte iz lakiranega MDF, brez spojev.

Kakšen pult izbrati? V sodobnih kuhinjah se pojavljajo različne rešitve – od tehničnega kamna, keramike, ki je malo ugodnejša od tehničnega kamna, do lesenih masivnih pultov in ultrapasa, pa najbrž sem kaj še spregledala. Pri izbiri je igrala vlogo tudi cena, ki se pri tehničnem kamnu kar dvigne, kljub temu da ima po odpornosti  gotovo prednost. Ne vem še, ali bo odločitev prava, ampak na koncu sem se odločila kar za pult iz ultrapasa, ki je v domeni industrijskega proizvajalca najine kuhinje – vseeno si želim, da je polotok neke vrste družabno središče in zato se mi zdi to, da se, ko se nanj nasloniš, ne zdrzneš zaradi hladne podlage, zdi prednost. Želim, da je na njem podoben občutek, kot če bi sedel za mizo. Poleg tega sem hotela še, da sta pult in stenska obloga enakega videza.

Zadnja dilema je bila, ali bomo imeli napo nad otokom ali bo integrirana v kuhalno ploščo. Glede na to, da bo v hiši prezračevanje dobro urejeno in bi tudi otočna napa imela ogljeni filter, je na koncu zmagal videz – tako da nad otokom nimaš vesoljske postaje, ki se vidi z vseh koncev prostora. Tako sva se odločila za napo, integrirano v plošči, kar je zahtevalo nekaj minimalnih prilagoditev pri priključkih – stropni priključek za napo se je spremenil v vgradno luč, pa en predal bo v kuhinjskem otoku manj, ker ga bo zasedla napa v plošči. Pri izbiri drugih kuhinjskih aparatov sploh nisva imela težav, ker sva z eno znamko imela že toliko slabih izkušenj, da sva se odločila enostavno za drugo, ki jo prav tako proizvajajo v Sloveniji.

Vam zaupam nekaj? Ko sem se lotila pisanja te kolumne, sem mislila, da jo bom zaključila v par odstavkih. Zdaj pa vidim, da bi lahko napisala mini priročnik za opremljanje kuhinje s seznamom odločitev, pred katerimi se boste znašli vsi tisti, ki jo načrtujete. Vem, da imate nekatere še veliko bolj kompleksne želje kot midva, vseeno pa upam, da vam bo zapis v pomoč. Za to, da bodo zgornji odstavki bolj jasni, sem priložila tudi renderje, iz katerih se okvirno vidi, kakšna bo naša kuhinja čez slabe tri mesece. In tega se res že zelo veselim!

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE