Zakaj sveže prepleskana stena smrdi po zatohlem in kislem

Na nas se je obrnila bralka, ki je dala prepleskati spalnico, a se tudi po več tednih ne more znebiti specifičnega neprijetnega vonja, ki je ostal po barvanju. Kaj je razlog za to in kako se vonja znebiti, smo povprašali strokovnjake.

Ne glede na to, ali se pleskanja sten lotite sami, ali delo prepustite mojstru, se vonju po sveže prepleskanih stenah ne morete izogniti. Tehnologija je k sreči napredovala do te mere, da ti vonji niso več tako močni in moteči kot nekdaj. Ob ustreznem zračenju vonj po barvanju izgine že v nekaj dneh.

Tokrat pa bomo nekaj več pozornosti namenili nekoliko bolj netipičnim vonjavam, ki se lahko pojavijo po pleskanju. Na nas se je namreč obrnila bralka, ki nas je prosila za pomoč in nasvet.

Vonj po kislem in zatohlem

Za delo je najela usposobljenega mojstra, ki ji je prepleskal celo spalnico. Na večini sten je uporabil klasično belo barvo, le na steni za vzglavjem postelje, ki je bila prej sive barve, je uporabil visokopokrivno, pralno barvo, čeznjo pa je nanesel še en sloj klasične barve. Tudi po več dnevih neprestanega zračenja ta dotična stena tako smrdi, da je po besedah bralke v prostoru nemogoče spati. Kot pravi, je vonj zelo specifičen - ne smrdi po barvi, pač pa po kislem oz. zatohlem. Ostale stene, ki so bile barvane samo s klasično barvo, nimajo vonja.

Po posvetu z mojstri je razlogov za neprijeten vonj lahko več. Med prvimi velja izpostaviti vlago oz. plesen, a po zagotovilih bralke v hiši nikoli niso imeli težav z njo. Do podobnih vonjav pa po izkušnjah mojstrov pride tudi zaradi uporabe stare barve, ki ji je že potekel rok trajanja ali pa je ta blizu izteka.


Za pomoč in pojasnila smo povprašali tudi strokovnjake podjetja Jub. Ti sicer zaradi skopih podatkov niso mogli podati točnega odgovora, kaj je razlog za navedene težave, so pa nanizali nekaj možnih vzrokov in tako še potrdili izkušnje mojstrov s terena.

"Za zatečeno stanje, ki ga ob specifičnem vonju z zidnih površin v spalnici zaznava bralka, je lahko vzrokov več. Med najpogostejše sodita prodiranje vlage v notranje prostore ter nastajanje plesni zaradi neustrezne izolacije zunanje stene objekta ali pa slabo izvedene hidroizolacije v pritličjih (kapilarni vlek). Uporabljeni barvi sta primerljivi po paroprepustnosti in na sveže prebarvanih stenskih površinah ne puščata neprijetnega, še manj pa kislega vonja. To pa ne velja za primere, kjer se na stenske površine nanaša že pred časom pripravljeno, z vodo razredčeno barvo, ali pa staro barvo, ki je dlje časa ostala neuporabljena," pojasnjujejo v podjetju. 

Ob tem naj še enkrat spomnimo, da je sicer kakšno pločevinko barve vedno dobro imeti pri roki - kako jo ustrezno shraniti smo pisali prav pred kratkim. Če pa se lotevamo obsežnejših projektov, pa si priskrbimo svežo barvo in že pred nakupom preverimo njen rok trajanja. 

PREBERITE ŠE: ODLIČEN TRIK, KAKO SHRANITI OSTANKE BARV, DA SE NE BODO ZASUŠILE

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE