Letos lahko praznična darila zavijete po japonski tehniki zavijanja v tkanine furošiki (furoshiki).
10. 12. 2021 | Besedilo: A. Z.
Zavijanje daril, ki je obnorelo svet
10. 12. 2021 | Besedilo: A. Z.
Če želite biti ekološki tudi pri zavijanju daril, lahko poskusite z japonsko tehniko zavijanja v tkanine furošiki (furoshiki), ki je nadvse priljubljena tudi zunaj meja dežele vzhajajočega sonca.
Se tudi vi v teh dneh ukvarjate z darili za svoje najbližje? Božično-novoletni čas je tudi čas obdarovanja. Čar te navade pa ni v vrednosti ali zgolj v izvirnosti darila, saj dovolj so že drobne pozornosti, je pa pomembno, kako bomo nekoga razveselili. Se vam je že kdaj zgodilo, da je bilo darilo tako lepo zavito, da ga najraje kar ne bi odprli?
Pri zavijanju daril smo lahko nadvse ustvarjalni. Če pa želite biti ob tem še ekološki, lahko poskusite s tehniko furošiki. To je japonska umetnost zavijanja daril v svileno ali platneno tkanino, ki so jo Japonci razvili do popolnosti, priljubljena pa je postala po celem svetu. Na Japonskem že sam darilni ovoj predstavlja del vrednosti darila. Čeprav gre za staro umetnost, te okrasne tkanine kvadratne oblike ponujajo trajnostno alternativo papirnatemu zavijanju daril.
Potrebujete potiskano in lepo obrobljeno tkanino kvadratne oblike, s katero v nekaj trenutkih na preprost način zavijete darilo. Čeprav obstaja veliko različic, kako zavezati furošiki, je najpreprostejši način tako, da zavijete nasprotne vogale čez darilo in nato preostala dva vogala zavežete v lep vozel ali pentljo. Pentljo lahko okrasite še z vejicami smrečice, cimetovimi palčkami ali suhimi pomarančnimi rezinami. V tkanino lahko zavijete katero koli darilo, tkanino pa obdarovanec potem uporabi za zavijanje drugega darila ali kot prtiček, kuhinjsko krpo ...