
Za dober načrt in čim manj presenečenj med gradnjo je nepogrešljiva pomoč arhitekturnega biroja, arhitektke ali arhitekta. Sodelovanje z njimi se običajno začne, ko se naročnik oz. investitor obrne na biro in prosi za ponudbo. Za tem največkrat sledi informativni sestanek, na katerem se pogovorijo o željah in potrebah, in če se bodoči graditelji hiše odločijo za sodelovanje z izbranim arhitektom oz. birojem, začnejo z delom.
»Za uspešno sodelovanje je ključna odprta, jasna in redna komunikacija z obeh strani,« poudarja arhitektka Andreja Rebič.
Pri vsakem investitorju je pristop nekoliko drugačen. Nekateri že pridejo s precej jasno predstavo, drugi pa šele med procesom oblikujejo svoje želje. V obeh primerih je pomembno, da pridobimo čim več informacij. Za prvi sestanek imamo pripravljen vprašalnik, ki nam pomaga bolje razumeti njihove želje in zahteve. Na podlagi izkušenj že vemo, katera vprašanja so ključna, da bo rezultat na koncu dober.
Pogosto se pojavijo napačna pričakovanja glede cene investicije ter omejitev, ki jih prinašajo prostorski akti občine. Investitorji včasih ne vedo, kako lahko določeni predpisi vplivajo na oblikovanje hiše.
V fazi DGD pripravimo oceno investicije, vendar gre le za okvirno oceno. Natančnejši izračuni so možni šele po pripravi popisa del v fazi PZI, ko investitor pridobi ponudbe izvajalcev.
Pri izbiri tipa gradnje vedno predstavimo prednosti in slabosti posameznih. Niso pa vsem pomembne iste stvari. Nekateri potrebujejo hišo čim prej, drugi želijo najcenejšo izvedbo, spet tretji bi želeli sodelovati pri gradnji. Pomembno je razumeti njihove prioritete, da jim lahko svetujemo najboljšo rešitev.
Faze izdelave projekta
Projekt gradnje hiše se običajno izvaja v več fazah:
• IDZ – Idejna zasnova – začetni načrt, ki predstavi osnovne zamisli o hiši
• DPP – Projektna dokumentacija za pridobitev projektnih in drugih pogojev
• DGD – Dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja
• PZI – Projektna dokumentacija za izvedbo gradnje
• PID – Projektna dokumentacija izvedenih del – dokumentacija, ki opisuje dejansko izvedene spremembe med gradnjo.
Večina investitorjev že ima predstavo, kakšen slog hiše si želijo – bodisi klasičnega, modernega, pravokotno hišo ali razgibano. Na podlagi teh želja se tudi oblikuje sama hiša, na koncu pa pripravimo več različic fasad, iz katerih si lahko izberejo najprimernejšo. Pri tem moramo vedno upoštevati tudi občinske predpise glede oblikovanja in včasih tudi smernice Zavoda za varstvo kulturne dediščine, če je objekt na območju kulturne dediščine.
Na začetku se pogovorimo o pričakovanjih glede velikosti hiše. Nato se osredotočimo na posamezne prostore – kakšna naj bo njihova velikost, kaj si želijo v prostoru in kako bodo uporabljeni. Na podlagi tega oblikujemo načrt, vedno pa stremimo k temu, da bi bilo čim manj izgubljenega prostora s hodniki.
Zelo uživam v projektiranju stanovanjskih hiš, saj imamo priložnost delati tudi z mladimi družinami, kar je zelo izpolnjujoče. Kot graditeljica lastnega doma vem, da je gradnja hiše lahko zelo stresna, polna odločitev in učenja. Stremim k temu, da bi se naše stranke pri nas počutile v dobrih rokah vse od prvega uvodnega sestanka do pridobitve uporabnega dovoljenja. Če s svojim delom vsaj malo olajšamo celoten proces gradnje, smo že veliko dosegli.
Poleg pooblaščenega arhitekta so še geodet, ki pripravi geodetski načrt, včasih pa tudi geomehanik za pripravo geološko-geomehanskega poročila ter hidrolog, če je potrebna poplavna študija.
Usklajevanje med različnimi strokami je ključnega pomena. Investitor je vključen v postopek toliko, kot sam želi. Običajno lahko potrdi ponudbe in ključne odločitve, preostalo pa uskladimo z našimi strokovnjaki.
Za ustreznost izdelanega projekta je odgovoren pooblaščeni arhitekt, ki prevzame odgovornost za celoten projekt.
Največkrat se težave pojavijo pri urejanju služnosti, saj so v tem postopku vključeni sosedi ali drugi lastniki zemljišč.
Vzemite si dovolj časa za razmislek, ko se hiša projektira, in vprašajte, ko česa ne razumete. Ko se bo hiša začela graditi, pa se mi zdi pomembno najti dobro ekipo izvajalcev in nadzornika, ki jim zaupajo.