2. 8. 2023
2. 8. 2023
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Kako pridobiti gradbeno dovoljenje za 30 let star vikend
Pozdravljeni,
že 30 let sem lastnica vikenda in toliko let tudi uporabljam del zemljišča, ki ni moj. Leta 2003 mi je nekdanji lastnik dal soglasje za njegovo uporabo, kasneje pa je bila parcela prodana na dražbi.
Leta 2013 sem uredila vso papirologijo, vsaj mislila sem tako (imam hišno številko, plačane vse prispevke ...). Tu pa se začne moj problem: imam vse, le gradbenega dovoljenja ne - pike na i, je rekel inšpektor. Sedaj moram kupiti 5000 kvadratnih metrov zemljišča.
Zanima me, ali se da zadevo rešiti še kako drugače?
LP
- bralka
Spoštovani,
gradbeno dovoljenje bo nemogoče pridobiti, dokler se na zemljišču, na katerem stoji vikend, ne uredi pravica graditi. Eden izmed pogojev, da se dobi gradbeno dovoljenje, je tudi, da ima lastnik ali investitor urejeno pravico graditi. 54. člen Grabenega zakona – GZ-1 navaja pogoje za izdajo gradbenega dovoljenja. Eden od pogojev je naveden v 5. točki, ki pravi: da upravni organ lahko izda gradbeno dovoljenje, če je investitor v zemljiški knjigi vpisan kot lastnik ali imetnik stvarne pravice, ki mu daje pravico graditi na tuji nepremičnini, na kateri je predvidena gradnja, ali pa to pravico izkazuje z dokazili iz 46. člena istega zakona.
Dokazilo o pravici graditi je v primeru, če investitor v zemljiški knjigi nima vpisane lastninske ali druge stvarne pravice na nepremičninah, na katerih se bo izvajala gradnja:
- notarsko overjena pogodba o pridobitvi te pravice, ki je predlagana za vpis v zemljiško knjigo,
- sodna ali upravna odločba, ki omogoča gradnjo oziroma izvajanje del,
- sklep o določitvi investitorja kot upravljavca nepremičnine, če gre za nepremičnino v lasti njegovega ustanovitelja, razen če je iz uradnih evidenc razvidno, da je investitor zakoniti upravljavec
- druga listina, ki v skladu z zakonom omogoča gradnjo oziroma izvajanje del;
Izjema velja za gradnjo objektov gospodarske javne infrastrukture ali priključkov nanjo, ki se izvajajo v cestnem telesu javne ali nekategorizirane ceste, ki so javno dobro oziroma v občinski ali državni lasti, saj v tem primeru kot pravica graditi šteje soglasje upravljavca javne ali nekategorizirane ceste za izvedbo gradnje v cestnem telesu. Prav tako se lahko na nepremičninah, na katerih so predvidene začasne ureditve za potrebe gradnje kot dokazilo o pravici graditi šteje tudi pisno soglasje imetnika stvarne pravice, ki omogoča takšno ureditev na tuji nepremičnini.
Vse navedeno zgoraj vas spoštovana bralka napotuje, da gradbeno dovoljenje pridobite in seveda pred tem izvedete nakup te parcele. Bralka navaja, da bo morala kupiti kar 5000 m2 zemljišča, kar je seveda zelo veliko. V podobnih primerih svetujem, da se pred nakupom preveri velikost zemljišča v smislu, da bo zemljišče dovolj veliko, da bo kot gradbena parcela zadoščalo vsem urbanističnim pogojem, ki izhajajo iz prostorskega akta občine. Morda je smiselno v primeru bralke tudi dobiti pravni nasvet, ali lahko bralka pridobi pravico graditi z uveljavljanjem priposestvovanja za zemljišče, na katerem stoji hiša že 30 let.
Želim vse dobro pri izvedbi vseh postopkov.