Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Priposestvovanje občinske parcele - kakšni so pogoji
Spoštovani.
Že več kot 10 let čistim in kosim občinsko parcelo, ki se nahaja zraven moje hiše. Sedaj jo občina namerava prodati.
Zanima me, če jo lahko kako podedujem oz. si jo prilastim.
Hvala in lep pozdrav.
- bralec
Pozdravljeni.
Občinske parcele ne morete podedovati, lahko pa bi v poštev prišlo priposestvovanje, ki je način pridobitve lastninske pravice na stvari.
Stvarnopravni zakonik (Uradni list RS, št. št. 87/2002, s spremembami, v nadaljevanju: SPZ) v drugem odstavku 43. člena določa, da dobroverni lastniški posestnik nepremičnine pridobi lastninsko pravico na njej po preteku desetih let. Tako iz tega člena izhajajo trije pogoji, ki jih morate izpolnjevati, da nepremičnino priposestvujete; dejanska posest nad nepremičnino, potek predpisane priposestvovalne dobe ter dobrovernost posestnika.
Glede na to, da čistite in kosite občinsko parcelo, bi lahko dokazali, da nad nepremičnino izvršujete dejansko oblast, na način kot, da je vaša. Prav tako to počnete že več kot 10 let, tako je torej potekla priposestvovalna doba 10 let. Zaplete pa se pri dobrovernosti, kajti priposestvovanje ni mogoče, kadar posestnik ve, ali bi moral vedeti, da stvar ni njegova. Kot navajate v vprašanju, se zavedate, da gre za občinsko parcelo, zato ne moremo govoriti o vaši dobrovernosti glede lastninske pravice na omenjeni parceli.
Lep pozdrav.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.