29. 3. 2023 | Besedilo: arhitekti ekipe Celovito
odprto kurišče, terasa, vrt, okolica hiše, nasvet arhitekta, arhitekturni izziv
Arhitekturni izziv: Bivanje na vrtu
29. 3. 2023 | Besedilo: arhitekti ekipe Celovito
odprto kurišče, terasa, vrt, okolica hiše, nasvet arhitekta, arhitekturni izziv
Tokrat naši arhitekti svetujejo bralcu glede ureditve okolice nove montažne hiše.
Problem
Bralec se je z družino vselil v novo montažno hišo, ki je zrasla na temeljih podrte hiše iz šestdesetih let. Na severni strani parcele je dostopna cesta, teren pa se diagonalno spušča proti jugu. Višinska uskladitev pritličja s cesto je vodila do tega, da je hiša na južni strani dvignjena nad teren. V tem delu je dnevni prostor, iz katerega bi radi imeli izhod na teraso in naprej na vrt. Ob robu parcele stoji stara lopa, ki jo želijo ohraniti. Razgled je čudovit, saj se odpira proti kmetijskim površinam. Bralec je razmišljal, da bi izdelal teraso z nadstreškom vzdolž celotne južne stranice, višinsko razliko pa premostil s širokimi stopnicami. Imeli bi tudi vrtno kuhinjo, za katero sta na hiši pripravljena izpusta vode in elektrike.
PREBERITE ŠE: OKOLICA HIŠE - KONCEPT VRTA JE NAREKOVAL KROG
Rešitev
Rešitev, ki smo jo pripravili, omogoča malo drugačen razmislek o ureditvi vrta. Pri gradnji hiše velja nagnjen teren pogosto za težavo. Lahko pa ga vidimo kot kakovost, razgibanost terena namreč omogoča množico zanimivih rešitev. Bralčeva hiša je dvignjena nad okolico, kar pomeni, da bo ohranila razgled, tudi če bodo sosednja zemljišča v prihodnosti pozidana.
Namesto stopnic predlagamo premostitev višinske razlike z nasutjem terena. Tako dobimo boljši stik hiše z okolico in lažji prehod. Za otroke in starejše so stopnice ovira in nevarnost.
Teraso z nadstreškom smo postavili na delu fasade, kjer je teren višji. Dostopna je neposredno iz kuhinje v hiši, zato menimo, da dodatna kuhinja na vrtu ni potrebna. Tlakovana je z lesom, ki se povezuje s parketom v notranjosti. Nadstrešek omogoča senco v poletnem času. Veseli nas, da je bralec ob gradnji ohranil stara drevesa, ki bodo preprečevala pregrevanje terase in hiše v poletnem času.
Za posedanje na soncu predlagamo sprostitveni prostor, ki je nekoliko odmaknjen od hiše. Postavljen je na mesto, kjer je padec terena zaradi nasutja ob hiši največji. Tu se spomladi lahko grejemo na soncu, ob večerih pa se družimo ob ognju s prijatelji. Prostor je izdelan iz betona, iz smeri terase vodijo stopnice. Ima krožno klop, ki je obložena z lesom, v sredini pa je odprto kurišče.
Namesto ene terase ob hiši smo pripravili dva prostora, ki ponujata različne možnosti bivanja na vrtu. Kljub vsemu pa je primarna lastnost vrta zelenje. Ohranili smo drevesa, zelenico smo približali hiši. Obstoječo lopo zakriva zelenje, da je čim manj vidna, zasaditev pa smo dopolnili s šopi visokih trav ob terasi in lopi.
!!galerija!!