Vprašajte strokovnjaka
Kdo opravi cenitev nepremičnine
Dober dan,
v svojih odgovorih večkrat omenjate "cenitev nepremičnine za nazaj" in "neodvisna, tržna cenitev nepremičnine", nisem pa zasledil, kdo je tisti, ki to izvede.
Za odgovor se vnaprej zahvaljujem.
Hvala in lep pozdrav.
- Matjaž
Poznamo sodne cenilce in pooblaščene ocenjevalce vrednosti nepremičnin
Pozdravljeni,
hvala za zanimivo vprašanje. Pri svojih odgovorih res velikokrat napotujem na cenilce oziroma pooblaščene ocenjevalce vrednosti nepremičnin.
V Sloveniji poznamo sodne cenilce in pooblaščene ocenjevalce vrednosti nepremičnin, izberemo tistega, ki ustreza našemu namenu. Običajno cenitve nepremičnin potrebujemo v postopkih prodaje in nakupa nepremičnine, dedovanja, pridobitve hipotekarnega kredita, delitve premoženja, ocene vrednosti za sodne in davčne potrebe, v postopkih likvidacije, prisilne poravnave ali pri stečajih družb ter podobno.
Naj na kratko pojasnim razliko med obema skupinama strokovnjakov.
Pooblaščeni ocenjevalci vrednosti nepremičnin pridobijo dovoljenje pri Slovenskem inštitutu za revizijo na podlagi Zakona o revidiranju. Vsi morajo izpolnjevati pogoje in opraviti zahtevnejše izobraževanje, ki se zaključi z zaključno nalogo in zagovorom pred komisijo. Dovoljenje je po treh letih možno podaljšati, vendar pa je treba opraviti dodatno izobraževanje. Pooblaščeni ocenjevalci nepremičnin so pod nadzorom Slovenskega inštituta za revizijo in Agencije za javni nadzor nad revidiranjem. Pooblaščeni ocenjevalci nepremičnin opravljajo cenitve vseh vrst nepremičnin za različne namene, kot so nakup, prodaja, dedovanje, hipotekarni krediti, davčni postopki …
Sodni cenilci pa so imenovani s strani Ministrstva za pravosodje, in sicer za nedoločen čas. Njihova glavna obveznost oziroma dolžnost je, da opravljajo cenitve za potrebe sodišč in upravnih organov. Njihovo delovanje ureja Zakon o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih. Nadzor nad njimi pa izvaja Strokovni svet pri Ministrstvu za pravosodje. Poleg storitev, ki jih izvajajo za sodne in upravne organe, lahko opravljajo tudi tržne cenitve, vendar pod določenimi pogoji. Sodne cenilce lahko najdete v imeniku sodnih cenilcev pri Ministrstvu za pravosodje.
V veliki večini primerov, o katerih sem pisala v prejšnjih odgovorih, se običajno vsi obračajo na pooblaščene ocenjevalce vrednosti nepremičnin. Če potrebujete cenitev za potrebe ureditve hipotekarnega kredita, je smiselno, da preverite pri banki, kateri ocenjevalci oziroma cenilci so zanje sprejemljivi, običajno ponudijo seznam, iz katerega lahko potem izberete. Za sodišče v postopkih dedovanja ali za FURS v postopkih odmere davkov pa lahko izberete kateregakoli, ki seveda ima dovoljenje za opravljanje svojega dela.
Upam, da vam je odgovor v pomoč.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.