Kolumna Bojana Žnidaršiča: Pismo vnukom

14. 12. 2021 | Besedilo: Bojan Žnidaršič | Fotografije: Bojan Žnidaršič

kolumna, gradnja, pismo vnukom, generacija

Decembra radi pišemo starim prinašalcem darov. Jaz pa pišem najmlajšim, kajti na njih svet stoji. Pred očmi imam oba vnuka, s katerima smo pred slabima dvema letoma začeli skupno potovanje. Rok in Tomi v življenje, jaz pa prelivanje izkušenj energetskega svetovanja v kolumne. Naj mi bo v zadnji dovoljeno pogledati v prihodnost. Bivanje in življenje bodo na eni strani določale podnebne spremembe, na drugi pa pametne naprave. Upam, da bo temu sledila tudi človeška pamet. Brecht je verjel, da je knjiga orožje. Jaz verjamem, da mladostna energija vnukov lahko na novo osmisli podedovani svet. Barvit in raznolik. In ni res, da je starost povezana z modrostjo. Skupaj z malim princem vemo, da je bistvo očem nevidno.

Izštevanka

Vsaka pravljica se začne za desetimi gorami in devetimi vodami. Pri moji se nadaljuje osmi dan, ko je bog ustvaril rock, ki ga srčno rolamo vseh sedem dni v tednu in vse dni v življenju. V prejšnjem tisočletju so šestdeseta zaznamovala mene. Vaju bodo zaznamovali drugi časi in obtesale drugačne situacije. Kdo ve, na katerem od petih kontinentov globalne vasi bosta doživljala radosti življenja. Nikjer pa nam štirje jezdeci apokalipse ne morejo do živega. Kajti mi trije smo čudež narave. Vidva v prihajanju, jaz v odhajanju.

Generacije

Pogosto se med energetskim svetovanjem vprašam, v katerem času živim(o). Generacija mojega dedka je zrasla ob motiki, moj oče ob povojni vznesenosti, moja generacija ob mešalcu za beton, moj sin ob računalniku, vidva pa ob družbenih posledicah krize Covid 19, v katero sta se rodila. Pa ta ne bo najhujša. Posledice podnebnih sprememb bodo tiste, ki bodo krojile vajina življenja in življenja vajinih vnukov.

Take drastične razlike so tudi pri gradnji. Generaciji dedkov je za osebno higieno zadoščal čeber in tedensko kopanje. Generaciji mojih staršev je bila pomembna le streha nad glavo. Moja generacija si je zgradila (pre)velike hiše, ogrevane s poceni nafto. Danes so družinske hiše popolnoma drugačne od hiš izpred 50 let. Se sprašujem, v kakšnih bo živela vaša generacija. Na tipologijo gradenj bodo vplivale podnebne spremembe, vedno dražja energija in vedno bolj izrazite zahteve kakovostnega bivanja.

Minljivost trajanja

Nič ni večno. Odhajamo ljudje in stavbe. Pri ljudeh se življenjska doba daljša, pri stavbah pa krajša. Bolj natančno. Vedno krajši je čas med izboljšavami, saj hišni sistemi relativno hitro zastarijo. Sam se spomnim velikih sprememb pri oknih. V mladosti sem živel za lesenimi okni z enim steklom, na katerem sem občudoval ledene zimske rože. Potem so prišla škatlasta okna, pa vezana in termopan, danes so standard plinska stekla, vidva bosta že živela za vakuumskimi stekli, vajini otroci pa kdo ve kje. Enak proces nenehnih izboljšav se dogaja pri vseh elementih stavbe. Največ pri ogrevalnih in prezračevalnih sistemih, pa tudi pri pameti. Lahko le slutim, v kako pametni hiši bosta živela.

!!galerija!!


Vzrok/posledica

Vsaka generacija živi svoj čas. Naš čas je drugačen od vašega, ki bo zopet drugačen od časa vajinih vnukov. A nekatere resnice so in bodo večne. Kot recimo trajnostni razvoj, ki priznava enakovreden delež okolju, ekonomiji in sociali. Ali pa cena, hitrost in kakovost, ko jih postavimo v odnos med vzrokom in posledico. Ta aksiom večkrat izpostavim pri svetovanju. Če hočeš hitro in kakovostno, to ne bo poceni. Če hočeš poceni in hitro, to ne bo kakovostno. Če hočeš kakovostno, to ne bo hitro in poceni.

Napotilo

Verze Toneta Pavčka je smiselno udejanjati vnovič in zopet in znova. Velja za dedke in babice, vnuke in vnukinje in vse, kar je vmes.

Ko hodiš,
pojdi zmeraj do konca.
Spomladi do rožne cvetice,
poleti do zrele pšenice,
jeseni do polne police,
pozimi do snežne kraljice,
v knjigi do zadnje vrstice,
v življenju do prave resnice,
v sebi do rdečice čez eno in drugo lice.
A če ne prideš ne prvič, ne drugič
do krova in pravega kova
poskusi: vnovič in zopet in znova.

Konec

Na koncu sonce vedno premaga temo. Če ne, potem še ni konec. Hvala vsem za čas namenjen branju mojih kolumn. Srečno!

O AVTORJU
Bojan Žnidaršič verjame, da je raznolikost življenjskih izkušenj (pre)potrebna podlaga za dobrega energetskega svetovalca. Formalno izobraževanje je začel kot kvalificiran zidar, nadaljeval kot gradbeni tehnik in diplomirani inženir urejanja krajine. Zaključil ga je na filozofski fakulteti kot andragoško specializacijo za predavatelja na višji strokovni šoli. Za svetovanje so pomembne tudi neformalne oblike. Najpomembnejši je certifikat energetskega svetovalca za gospodinjstva pa tudi mentorstva za debato, študijske krožke, moderiranje skupinskih procesov ter NLP-praktika. Od leta 1994 je ustanovitelj in direktor nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica ter avtor energetskega portala NEP Slovenija.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE