Vprašajte strokovnjaka
Nakup kmetijskega zemljišča - kakšen je postopek
Pozdravljeni,
na vaši spletni strani smo našli postopek nakupa kmetijskega zemljišča, kar nam je zelo pomagalo pri odločitvi za nakup konkretno v Lendavi.
Zanima me, kako izpeljati postopek dalje - kaj je treba narediti po opravljeni objavi in podani ponudbi za nakup kmetijskega zemljišča? Urejeno imamo že osnutek kupoprodajne pogodbe, sedaj pa ne vemo, kako dalje. Rok objave na UE nam poteče v kratkem (pisno smo podali ponudbo in po informacijah smo edini ponudnik za dotično parcelo, čakamo še na dopis UE).
Prosimo za informacijo, kaj še potrebujemo, ali moramo k notarju ali je še kakšna druga pot za prepis in vpis novega lastnika v ZK.
Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujemo in vas lepo pozdravljamo.
Prisrčen pozdrav.
- Sussanna
Pozdravljeni,
prodajo kmetijskega zemljišča ureja Zakon o kmetijskih zemljiščih, saj gre za posebno varovana območja skupaj z gozdom in kmetijo. Kot ste že sami ugotovili, mora biti kmetijsko zemljišče, ki je naprodaj, objavljeno na oglasni deski upravne enote, kjer nepremičnina leži ter tudi na državnem portalu eUprava.
V vašem primeru je bila prodaja predmetnega kmetijskega zemljišča že objavljena na upravni enoti in pravilno ste sprejeli ponudbo. Zakonski rok za sprejem ponudbe je 30 dni od objave na oglasni deski upravne enote. Glede na to, da ste se s prodajalcem očitno že dogovorili in pripravili osnutek kupoprodajne pogodbe, je pričakovano, da ste edini sprejemnik ponudbe in da ni predkupnih upravičencev, ki bi uveljavljali svojo pravico. Upravna enota po preteku roka za sprejem ponudbe obvesti vse sprejemnike ponudbe in prodajalca, priporočeno s povratnico, o tem, kdo je ponudbo sprejel v roku.
Če je ponudba o nameravani prodaji kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije sprejeta, ta prodajalca zavezuje, da z osebo, ki je pravilno sprejela ponudbo, sklene prodajno pogodbo pod pogoji iz ponudbe. Če si prodajalec premisli in noče skleniti pogodbe, ga lahko pri pristojnem sodišču tožite na sklenitev pogodbe, torej ste v tem segmentu relativno varni.
Ker gre za posebno varovano kategorijo, mora upravna enota, na območju katere leži nepremičnina, pravni posel tudi odobriti, da ne bi prihajalo do zlorab. Najkasneje v roku 30 dni po preteku roka za sprejem ponudbe mora kupec vložiti vlogo za odobritev pravnega posla. Vlogi je treba priložiti tudi sklenjeno kupoprodajno pogodbo. Obstaja nekaj izjem, ko ni potrebna odobritev pravnega posla (zakonci, solastniki ...), vendar je iz vašega vprašanja možno razbrati, da gre za običajno komercialno prodajo kmetijskega zemljišča (brez izjem ali posebnosti).
Vlogo za odobritev pravnega posla pri prometu s kmetijskim zemljiščem, gozdom ali kmetijo je treba vložiti na predpisanem obrazcu, priložiti pa je potrebno tudi sklenjeno kupoprodajno pogodbo. Vloga se lahko vloži osebno, po pošti ali elektronsko, za kar potrebujete elektronsko prijavo ali elektronski podpis. Odobritev pravnega posla je podvržena tudi plačilu takse, ki znaša 22,60 eur oziroma 18,10 eur, če vlagate elektronsko.
Kot pri prodaji vsake nepremičnine je tudi prodaja kmetijskega zemljišča podvržena plačilu davka na promet z nepremičninami v višini 2 % od prodajne cene. Davek plača prodajalec, v kolikor se prodajalec in kupec ne dogovorita drugače. Če je prodajalec pri prodaji kmetijskega zemljišča ustvaril tudi dobiček, mora plačati tudi davek od kapitalskega dobička, o katerem smo že velikokrat pisali.
Rok za plačilo davka na promet z nepremičninami je 30 dni od prejema odločbe. Davčni organ potrdi plačilo davka tako, da ožigosa en izvod kupoprodajne pogodbe in ta izvod je tudi predmet overitve podpisa pri notarju. Torej po potrditvi, da je davek plačan, notar overi podpis na kupoprodajni pogodbi in vloži predlog vpisa spremembe lastništva v zemljiško knjigo. Kupec postane dejanski lastnik nepremičnine šele, ko je kot lastnik vpisan tudi v zemljiški knjigi.
Upam, da sem vam z nasveti vsaj malo olajšala celoten postopek nakupa kmetijskega zemljišča.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.