26. 10. 2022
preklic darilne pogodbe, razveljavitev pogodbe, darilna pogodba, pravna svetovalnica, svetovalnica
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Je mogoče darilno pogodbo preklicati?
Spoštovani,
zanima me, ali je mogoče darilno pogodbo razveljaviti? Če na primer sin vzame hipotekarni kredit in se do mene obnaša nehvaležno. Se da tako pogodbo razveljaviti, hipoteko pa bi plačal jaz?
Hvala in lep pozdrav.
- bralec
Pozdravljeni,
darilna pogodba je ena bolj razširjenih pogodb v Sloveniji in je urejena v Obligacijskem zakoniku. Predvsem je priljubljena kot način prenosa lastništva nepremičnin, vendar pa je treba poudariti, da je podvržena davku na darila in dediščino, pri čemer seveda obstajajo izjeme (I. dedni red), ki so oproščene plačila davka na darila in dediščino. Vaše vprašanje je predvsem usmerjeno na razveljavitev darilne pogodbe, zato se bom osredotočila predvsem na ta vidik, vendar gremo lepo po vrsti.
Darilna pogodba je pogodba, s katero se darovalec zaveže na obdarjenca neodplačno prenesti lastninsko ali drugo pravico ali na drugačen način v breme svojega premoženja obogatiti obdarjenca, obdarjenec pa izjavi, da se s tem strinja. Z darilno pogodbo je možno prenesti tudi lastninsko pravico na nepremičnini. Darilna pogodba mora biti sklenjena v pisni obliki in v primeru prenosa lastništva na nepremičnini, zaradi zemljiškoknjižnega dovolila tudi overjena pri notarju. Ker gre za enostransko dejanje darovalca, s katerim se sicer obdarjenec mora strinjati, je zakon predvidel tudi možnost preklica darilne pogodbe, in sicer zakon predvideva tri primere možnosti preklica darilne pogodbe:
- preklic zaradi stiske darovalca pride v poštev v primeru, da se stanje darovalca po sklenitvi darilne pogodbe spremeni tako, da je ogroženo njegovo preživljanje;
- preklic zaradi nehvaležnosti pride v poštev, če se obdarjenec po sklenitvi darilne pogodbe do darovalca obnaša tako, da bi bilo po temeljnih moralnih načelih neupravičeno, če bi obdarjenec darilo obdržal. Gre za presojo vsakega primera posebej, vendar se upoštevajo splošno uveljavljeni moralni standardi;
- preklic zaradi kasneje rojenih otrok darovalca, ki so se rodili po sklenitvi darilne pogodbe.
Če se vrnem na vaš primer, zakon torej omogoča preklic darilne pogodbe zaradi nehvaležnosti, vendar je ob tem treba vedeti, da se darilna pogodba lahko prekliče v roku 1 leta, odkar je darovalec izvedel za razloge za preklic, torej darilne pogodbe ni mogoče preklicati kadarkoli in brez časovne omejitve. V primeru preklica mora obdarjenec vrniti darovalcu nepremičnino oziroma kar je dobil, ali pa mu plačati vrednost, za katero je bil obdarjen.
Če bi sinu preklicali darilno pogodbo, bi bil ta dolžan vrniti nepremičnino ali pa vam povrniti znesek, za katerega je bil obdarjen (vrednost nepremičnine v trenutku sklenitve darilne pogodbe) in morebitna kasnejša hipoteka/obremenitev nepremičnine na to nima vpliva, seveda pa se tukaj odpirajo druga vprašanja – finančna zmožnost vašega sina.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.