Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Kako do začasnega naslova v zidanici
Spoštovani,
na vas se obračam z vprašanjem za pomoč.
Z družino živimo v zidanici, pred kratkim smo hoteli tukaj prijaviti začasni naslov in smo izvedeli, da to ni možno. Zidanica sicer stoji na območju, kjer je možna le gradnja vinskih kleti, počitniških hiš vinotočev. Leto izgradnje zidanice je 2005, za gradnjo smo imeli gradbeno dovoljenje in izdelane načrte. Prav tako imamo hišno številko.
Zanima me sledeče, kako lahko pridem do začasnega naslova v tej zidanici? Kolikor sem ugotavljal do sedaj, stalnega naslova tukaj ne bo mogoče dobiti, ali se motim?
Naknadno sem ugotovil še, da nam geodet sploh ni pravilno vrisal zidanice. Torej bi sedaj potrebovali nov elaborat in pravilno vrisano zidanico od geodeta. Potem bi morali zaprositi za spremembo gradbenega dovoljenja v počitniško hišo ter izdelavo dokumentacije za počitniško hišo in nato še 1x nov elaborat od geodeta za počitniško hišo. Si pravilno to razlagam ali obstaja kakšna enostavnejša pot?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.
- Mitja
Lepo pozdravljen, spoštovani Mitja.
Vaša težava je povezana s problemom neprijave začasnega prebivališča na vaši počitniški hišici, ki je bila zgrajena z gradbenim dovoljenjem kot zidanica. Radi bi se začasno prijavili v tej stavbi.
Na začetku naj orišem, da v naši državi področje prijavne in odjavne obveznosti v zvezi s stalnim in začasnim prebivališčem ureja Zakon o prijavi prebivališča. Isti zakon ureja naslov za vročanje, stalni in začasni naslov v tujini, register stalnega prebivalstva, evidenco začasno nastanjenih, prijavo in odjavo gosta ter gostov. Prijavna ali odjavna obveznost tako velja za vsakega državljana ali državljanko.
Prijavo stalnega prebivališča, prijavo začasnega prebivališča in določitev naslova za vročanje v Republiki Sloveniji je pristojna upravna enota, na območju katere posameznik prijavlja stalno ali začasno prebivališče. Vsak ima lahko eno stalno prebivališče v Republiki Sloveniji ali en stalni naslov v tujini.
Tujec lahko prijavi stalno prebivališče, stalni naslov v tujini ali spremembo stalnega naslova v tujini, le če ima veljavno dovoljenje za stalno prebivanje.
Za naslov, na katerem posameznik prijavlja stalno prebivališče, pa veljajo določeni pogoji. Ta naslov mora biti določen v registru prostorskih enot, delu stavbe mora biti določena hišna številka, ali na delu večstanovanjske stavbe določena številka stanovanja. Taka stavba ali del stavbe mora biti namenjen stanovanjski rabi oziroma nastanitvi. Uporabna površina takega prebivališča mora dosegati površinske standarde za prijavo prebivališča, ki so določeni glede na velikost uporabne površine dela stavbe ali dela večstanovanjske stavbe, in število oseb, ki imajo lahko prijavljeno prebivališče na naslovu. Posameznik mora torej ob vlogi predložiti pristojni upravni enoti dokazilo, da izpolnjuje pogoje za prijavo stalnega ali začasnega prebivališča. Upravni organ bo zavrnil vlogo za stalno ali začasno prebivališče, če del stavbe, na katero se prijavlja stalno prebivališče, ni stanovanjski del stavbe oziroma ni namenjen nastanitvi, ali če stanovanjski del stavbe ne dosega površinskih standardov. Ti so določeni v Pravilniku o določitvi površinskih standardov za prijavo prebivališča z namenom zagotovitve dodatnih vzvodov za preprečevanje fiktivnih prijav, zlasti prijav večjega števila posameznikov na naslovih, kjer prebivanje takšnega števila oseb ni mogoče. Praviloma je normativ uporabne površine dela stavbe za število prijavljenih oseb v posameznem stanovanju najmanj 8 m² uporabne površine na prijavljeno osebo. To pomeni, da bo na površini z uporabno površino 50 m2, lahko imelo stalno ali začasno prebivališče največ 8 oseb.
Torej boste morali, spoštovani Mitja, najprej urediti status vaše stavbe na način, da bodo izpolnjeni pogoji prijave stalnega ali začasnega naslova. Kar najbrž pomeni, da boste morali spremeniti namembnost zidanice v počitniško hišo, kar ste ugotovili že sami. Za spremembo namembnosti potrebujete projektno dokumentacijo za spremembo namembnosti, vendar pa mora za uspešno rešen postopek to omogočati prostorski akt na tem območju. Podrobna namenska raba na vašem območju, kjer že stoji zidanica, mora biti torej ustrezna tudi za počitniške ali stanovanjske površine. Pred pridobitvijo uporabnega dovoljenja, ki je podlaga za pridobitev hišne številke, kar pa je pogoj za prijavo stalnega ali začasnega prebivališča, boste seveda morali v katastru nepremičnin tudi ustrezno popraviti vpis stavbe, ki se bo poslej glasil za stanovanjsko oz. počitniško rabo. To pa vam bo uredil ali projektant ali geodet.
Vas lepo pozdravljam.