27. 4. 2022
davek od prodaje, prodaja parcele, parcelne številke, solastništvo parcele, svetovalnica, pravna svetovalnica
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Kako spremeniti (so)lastništvo podedovanih parcel
Pozdravljeni,
smo štirje solastniki treh parcelnih številk. Radi bi to spremenili, in sicer, da na eni parcelni številki ostane samo en lastnik, na drugi dva in tretja naj bi ostala v lasti vseh štirih. Ta tretja parcela naj bi se potem prodala.
Hkrati me zanima še, ali moramo plačati kakšne davke, celotno zemljišče je bilo podedovano leta 2016.
Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.
- Jure
Pozdravljeni,
glede na to, da želite spremeniti lastništvo podedovanih parcel, morate skleniti enega od pravnih poslov, s katerim se prenaša lastništvo na nepremičnini. Torej, lahko gre za klasično kupoprodajno pogodbo, menjalno pogodbo, darilno pogodbo ipd.
Iz vašega vprašanja izhajam, da ste štirje solastniki na treh parcelah, od katerih ena prehaja v last enega solastnika, druga v last drugih dveh in tretja ostaja v lasti vseh. Ker ne poznam relacij in vrednosti nepremičnin, bom le sklepala, da se boste poslužili menjalne pogodbe oziroma boste lastništvo prenašali s kupoprodajnimi pogodbami.
O kupoprodajni pogodbi je bilo že kar nekaj povedanega, tako da bom par besed namenila menjalni pogodbi za nepremičnine. Pravno gledano gre za neke vrste kupoprodajno pogodbo, le da se nepremičnine med sabo zamenjajo. Menjalna pogodba za nepremičnino je dogovor, s katerim se ena stranka zaveže drugi stranki izročiti stvar (nepremičnino), za to pa bo od nje prejela stvar (nepremičnino). Stranki se torej zavežeta izročiti stvar tako, da bo nasprotna stranka na nepremičnini pridobila lastninsko pravico.
Kar se tiče davkov, pa je prenos lastništva na podlagi pogodbe o menjavi nepremičnin prav tako podvržen davku na promet nepremičnin, enako kot pri prodaji nepremičnin in znaša 2% od prodajne vrednosti oziroma vrednosti nepremičnine določene v menjalni pogodbi. Na tem mestu bi rada še opozorila, da lahko FURS oceni, da je določena vrednost prenizka in sam določi vrednost.
Podvrženi ste tudi davku od dobička iz kapitala. Davčna osnova je razlika med vrednostjo nepremičnine ob njeni pridobitvi in njeni odsvojitvi (prodaji, menjavi...). Stopnja davka je 25%, vendar se na vsakih pet let lastništva zmanjšuje. Po petih letih bo stopnja tako 20%, po desetih 15%, po petnjastih letih pa se dohodnina od dobička iz kapitala več ne plača.
Seveda mora razlika med vrednostjo nepremičnine ob pridobitvi in odsvojitvi v osnovi nastati.
Upam, da sem vam z odgovorom pomagala.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.