Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Kdaj služnost, ki se ne koristi, postane nična
Pozdravljeni,
v stanovanjski hiši smo davnega leta 2007 v kletnih prostorih osebi dodelili možnost ureditve le-teh in bivanje. Vendar ta služnost ni bila nikoli izkoriščena, sedaj pa zahteva denarna sredstva.
Zanima me, če in kdaj služnost, ki se ne koristi toliko let, postane nična oziroma te pravice prenehajo.
Hvala za vaš odgovor in vse dobro v letu 2024.
- bralka
Pozdravljeni,
hvala za vaše vprašanje.
Za podajo celovitega odgovora v vprašanju manjka nekaj pomembnih podatkov, kot so, ali je bila dogovorjena služnost odplačana ali neodplačna, ali je oseba v kletnih prostorih nepremičnine dejansko uredila prostore za bivanje, torej na nekakšen način vseeno deloma koristila dogovorjeno služnost, kot tudi iz katerega naslova sedaj zahteva denarna sredstva. Ne glede na to pa v nadaljevanju podajamo splošna pojasnila o izpostavljeni problematiki, v upanju, da vam odgovor vseeno lahko pomaga.
PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: KAKO LAHKO DOSEŽEM UKINITEV NEUPRAVIČENE SLUŽNOSTI
Na podlagi podanih informacij sklepamo, da je bila najverjetneje dogovorjena služnost stanovanja, ki jo Stvarnopravni zakonik (Uradni list RS, št. 87/02, s spremembami, v nadaljevanju: SPZ) definira v prvem odstavku 247. člena, kot osebno služnost, ki daje pravico uporabljati tuje stanovanje ali njegov del za potrebe imetnika služnosti in njegove družine tako, da se ohranja njegova substanca. Za služnost stanovanja se smiselno uporabljajo določbe SPZ o užitku.
Služnost je lahko odplačna ali neodplačna. Iz podatkov, ki jih navajate v vašem vprašanju, ni moč razbrati, kako je bila dogovorjena v konkretnem primeru, poudarjam pa, da če je imetnik služnosti prostore uredil na način, da je vanje vlagal in jih izboljšal, lahko ima denarni zahtevek s tega naslova.
Glede prenehanja užitka SPZ v prvem odstavku 241. člena določa, da ta preneha s potekom časa, odpovedjo užitkarja ali s smrtjo užitkarja. Torej smiselno enako velja za služnost stanovanja.
Prenehanje služnosti je tako odvisno predvsem od vašega dogovora pri podelitvi služnosti, torej za koliko časa je bila ta dogovorjena v pogodbi, sicer pa bo služnost prenehala le z odpovedjo osebe, ki ima služnost, oziroma z njegovo smrtjo.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.