20. 7. 2022
parcelna meja, sosedska meja, sosedski spor, živa meja, medsosedski odnosi, svetovalnica, pravna svetovalnica
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Sosed je zasadil živo mejo brez soglasja, zdaj moram še skrbeti zanjo – kaj lahko storim
Pozdravljeni,
sosed ima postavljeno živo mejo na meji z nami, kljub temu da mu tast tega ni dovolil. Na naši strani je vrt povsem zraven in živa meja raste na našo stran, sploh pri vrtu je moteče, zato jo moram sama obrezovati. Problem je porezan material, ki se ne razgradi, vsaj ne hitro. Ko pa jo reže sosed, je še hujše, ker gre po njej z električno žago in listi padajo na mojo stran – po vrtu in pridelku. Ker mu porezane veje zatlačim za mrežo, me verbalno napade, da mu uničujem živo mejo.
Vprašanje je, kaj lahko storim.
Hvala in lep pozdrav.
- bralka
Če sosed ni upošteval pravil, lahko zahtevate odstranitev žive meje
Pozdravljeni,
glede na to, da je živa meja postavljena prav na meji, bi o njeni postavitvi moral obstajati dogovor med lastnikoma, saj sta skladno s Stavrnopravnim zakonikom zanjo odgovorna oba lastnika sosednjih parcel, ki sta razmejena z živo mejo.
Vsa mejna znamenja, kamor sodi tudi živa meja, je treba redno vzdrževati, stroške vzdrževanja pa krijeta oba lastnika. Prav tako oba lastnika odgovarjata za škodo, ki bi jo utrpela tretja oseba, če mejna znamenja ne bi bila primerno vzdrževana. Torej je sosed za zasaditev žive meje potreboval soglasje od vašega tasta, saj se takšna živa meja šteje za skupno lastnino. Kot je značilno za skupno lastnino, se vsi stroški (in delo) razdelijo. Vaš sosed je dolžan vzdrževati živo mejo na svoji strani in vi na svoji. Če je kdo ne vzdržuje, lahko drugi sosed naredi to tudi sam in zaračuna sorazmerni del stroškov. Če poenostavim: če je živa meja opredeljena kot mejno znamenje, ste jo dolžni vzdrževati, vključno z odvozom materiala. Morda pa je živa meja na sosedovi parceli, glede na to, da jo ima za »svojo«, kar je seveda treba preveriti. Sosed lahko na svoji parceli zasadi živo mejo brez vašega soglasja in tudi brez kakršnihkoli dovoljenj, saj se živa meja ne smatra za objekt, vendar pa mora upoštevati veljavne prostorske akte, ki veljajo v vaši občini. Kateri predpisi veljajo, lahko preverite tako, da na občini vložite vlogo za lokacijsko informacijo. Kar veliko občin ima v svojih aktih urejene tudi zelene površine in pravila za postavitev živih mej. Načeloma lahko sosed zasadi živo mejo tik ob meji, velikokrat pa je v prostorskih aktih predpisan tudi minimalni odmik od meje, ki ga je treba upoštevati, če želimo živo mejo zasaditi brez soglasja soseda.
Iz vašega vprašanja izhaja, da je živa meja postavljena na meji, čeprav jo ima očitno sosed za svojo. Prav tako pravite, da sosed soglasja za zasaditev žive meje ni imel, kar pomeni, da je posegel v vašo lastnino. Svetujem vam, da najprej preverite, ali je živa meja zasajena na meji ali na sosedovi parceli. Poglejte v lokacijsko informacijo, ali obstajajo predpisi glede žive meje in potem temu primerno ukrepajte. Če je živa meja postavljena na meji, brez vašega (tastovega) soglasja, lahko zahtevate njeno odstranitev. Če je živa meja na sosedovi parceli, vendar je skladno s prostorskimi akti preblizu meje, lahko prav tako zahtevate njeno odstranitev.
Če pa je živa meja zasajena na meji, kot mejno znamenje, skladno s sosedskim dogovorom, pa sta jo dolžna vzdrževati oba.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.