Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Te korake prve pomoči morate nujno poznati, če ste lastnik psa

Foto: LightField Studios/Shutterstock
Foto: LightField Studios/Shutterstock
27. 11. 2023 | 10:54
22. 10. 2024 | 20:43
2:56

Nesreča nikoli ne počiva. Nenadne nesreče ali bolezni se lahko zgodijo kadarkoli, zato je znanje osnovnih postopkov prve pomoči izjemno pomembno. Marsikdaj lahko z njim rešimo življenje ter pomagamo v izjemno kritičnih situacijah. Ker so psi v naših gospodinjstvih postali pravi družinski člani, pa je pomembno, da obvladamo tudi pasjo prvo pomoč, da lahko hitro in učinkovito pomagamo in preprečimo hujše katastrofe.

PREBERITE ŠE: PREMISLITE, PREDEN SE ODLOČITE ZA HRANJENJE PSA S SUROVO HRANO

Tako kot večinoma ljudje po raznih nesrečah v čim krajšem času poiščejo zdravnika, tudi pri psih čim prej obiščemo veterinarja. Medtem, ko čakamo na srečanje z njim, pa se bo izjemno obneslo znanje iz prve pomoči, saj lahko v stiski kužku tako urgentno pomagamo sami. Pri psih se pogosto zgodi predvsem, da pogoltnejo kakšen predmet, ki jim lahko zapre dihalne poti, se zatakne v požiralniku in podobno. Za takšne primere moramo poznati pasji Heimlichov prijem, s katerim tako kot pri ljudeh pomagamo sprostiti dihalne poti. 

Če pride do nujne situacije, ostanite mirni. Sprejeti morate ukrepe, da zagotovite varnost tako zase kot za psa. Če je mogoče, pokličite veterinarja ali veterinarsko nujno pomoč, medtem ko se sami lotite ukrepov prve pomoči. Nekatere izmed njih si lahko ogledate v spodnjem videu, kjer avtor zelo dobro prikaže, kako se odzvati na posamezne situacije. 



Če opazite, da se pes duši oziroma davi, ga primite za zadnje tačke in jih dvignite v zrak kot samokolnico, da bo pes, če je tega zmožen, izbljuval predmet, ki se mu je zataknil. Če se to ne zgodi, poskusite psu previdno odpreti gobček in pazite, da vas v paniki ne bi ugriznil, nato pa z roko sezite v gobček in preverite, ali lahko sami izvlečete moteči predmet. 

Poskusite tudi tako, da se postavite za kužka in ga poskusite nekoliko stisniti za del telesa pod trebuščkom. Tako boste sprožili refleks, da se mu skrči želodec in bo izbruhal moteči predmet. Če se tudi ta prijem ne obnese, lahko poskusite kužka stisniti še za predel med lopaticami, ki bo prav tako sprožil refleks, da kuža moteči predmet izloči. V vsakem primeru se posvetujte z veterinarjem in pazite, da doma majhnih predmetov, ki bi lahko predstavljali nevarnost, ne hranite na dosegu pasjega gobčka. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine